Zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 2017 rok więcej...

Wybierz język:
Gród Byczyna Panorama miasta Byczyna

sisms.png

 

Obchody 420 rocznicy BITWY POD BYCZYNĄ, Byczyna, 24 - 27.01.2008 r.

BITVA.gif

Serdecznie dziękujemy współorganizatorom obchodów:

Ośrodkowi Kultury w Byczynie, 
Starostwu Powiatowemu w Kluczborku, 
Opolskiemu Bractwu Rycerskiemu, 
Centrum Integracji Społecznej CISPOL w Polanowicach, 
Publicznej Szkole Podstawowej w Byczynie, 
Zespołowi Szkół Gimnazjalnych, Licealnych i Zawodowych w Byczynie, 
Posterunkowi Policji w Byczynie, 
Ochotniczej Straży Pożarnej w Byczynie, 
Drużynie Medycznej w Byczynie.

Dziękujemy przybyłym gościom.

Serdecznie dziękujemy instytucjom, które objęły patronatem obchody 420 rocznicy bitwy:

Panu Józefowi Sebesta Marszałkowi Województwa Opolskiego
i Urzędowi Marszałkowskiemu w Opolu

Panu Ryszardowi Wilczyńskiemu Wojewodzie Opolskiemu
i Opolskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu

Dziękujemy mediom:

Radio Plus Opole,
Radio Opole,
„Kulisy Powiatu” Kluczbork – Olesno,
Telewizja Polska Oddział Opole.

Wyniki poszczególnych turniejów:

Turniej bojowy szabli

I miejsce - Piotr "Diablo" Włodarczyk (Drużyna Braci Szydłowieckich)
II miejsce - Mateusz Machnik (Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej)
III miejsce - Marcin Kuźma (Zamojskie Bractwo Rycerskie)

Turniej łuczniczy

I miejsce - Tomasz OGiński (Wolna Kompania Sarmacka)
II miejsce - Rosomak (Dzikie Rosomaki)
III miejsce - Tadeusz Majdura (Drużyna Braci Szydłowieckich)

Turniej strzelecki

I miejsce - Tomasz Pękala (Cywil Band Regiment)
II miejsce - Karol Karasiewicz (Regiment Króla Jego Mości)
III miejsce - Marcin Krukiewicz (Wolna Kompania Sarmacka)

Turniej scenek rodzajowych

I miejsce - Zamojskie Bractwo Rycerskie
II miejsce - Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej

IMG_1.jpeg IMG_2.jpeg IMG_3.jpeg IMG_4.jpeg
pIMG_1.jpeg pIMG_2.jpeg pIMG_3.jpeg pIMG_4.jpeg
IMG_5.jpeg IMG_6.jpeg IMG_7.jpeg IMG_8.jpeg
01.jpeg 02.jpeg 03.jpeg 04.jpeg
05.jpeg 06.jpeg 07.jpeg 08.jpeg
09.jpeg 10.jpeg 11.jpeg 13.jpeg
12.jpeg 14.jpeg 15.jpeg 16.jpeg

Wyniki konkursów towarzyszących:

Konkurs historyczny "O bitwie pod Byczyną",
który się odbył 22.01.2008 r.

Laureaci konkursu:
Na poziomie szkoły podstawowej:
I miejsce: Magdalena Kochan
II miejsce: ex. Agnieszka Krzykawiak i Aneta Giza
III miejsce: Aldona Michałczyk

Na poziomie szkoły gimnazjalnej:
I miejsce: Daniel Całka
II miejsce: Bogumiła Jedrysiak
III miejsce: Klaudia Malawska

Na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej:
I miejsce: ex. Aleksandra Pełka i Malwina Galoska
II miejsce: Barbara Lis
III miejsce: Paweł Biedal

Nagrody za udział:
Szkoła Podstawowa:
1. Sylwester Gawlik
2. Monika Olek
3. Angelina Walczak
4. Julia Dziamarska
5. Natalia Kondracka
  

Gimnazjum:
1. Kacper Chyła
2. Patrycja Karnicka
3. Jagoda Tkaczuk
4. Angelika Nita
5. Natalia Dutkiewicz
6. Monika Giesa
7. Jan Pawlicki
8. Maciej Małolepszy

Szkoły Ponadgimnazjalne:
1. Piotr Frączek
2. Mateusz Podgórski

Serdecznie dziękujemy organizatorom konkursu:
p. Urszula Bilińska
p. Joanna Radziewicz
p. Halinie Olender
p. Karolinie Kryściak
p. Małgorzacie Papiór

XIII Wojewódzki Turniej Recytatorski "O Buławę Hetmańską",
który odbył się 24.01.2008 r.

Komisja w składzie:
Krystian Kobyłka
Dyrektor Naczelny i Artystyczny Opolskiego Teatru Lalki i Aktora
Maria Żurek
Kierownik Referatu - Starostwo Powiatowe w Kluczborku
Biuro Funduszy Pomocowych, Mienia Powiatu. Referat Promocji Powiatu, Turystyki i Kultury.
Mariola Ordak - Kaczorowska
Aktorka - Opolski Teatr Lalki i Aktora

Kategoria - Szkoły Podstawowe
I m-ce:
Magdalena Kochan PSP Byczyna opiekun Małgorzata Skarbecka
II m-ce: Paulina Żurawska PSP Łubiany opiekun Jolanta Begińska
III m-ce: Martina Waleska PSP Łubiany opiekun Jolanta Begińska

Kategoria - Szkoły Gimnazjalne
I m-ce:
Miłosz Buśko  ZSGLiZ w Byczynie opiekun Anna Pliszek
II m-ce: Izabela Zapisek PG Nr 4 w Opolu opiekun Izabela Żarczyńka
III m-ce: Anna Jurek  PG Nr 3 w Brzegu opiekun Marzena Koleba
Wyróżnienie Jakub Stępień ZSGLiZ w Byczynie opiekun Anna Pliszek

Kategoria - Szkoły Ponadgimnazjalne
I m-ce:
Danuta Gajewska KDK Kluczbork opiekun Barbara Żłobińska
II m-ce: Michał Półtorak  OK Byczyna opiekun Joanna Jóźwin
III m-ce: Dominika Jama ZSP Nr 1 w Praszcze opiekun Beata Kopczyk

GRAND PRIX Kornelia Kulik  OK w Byczynie opiekun Joanna Jóźwin

Nagroda Specjalna dla Najmłodszego Uczestnika Turnieju - Aleksandry Marzec
z Dobiercic ufundowana przez Księgarnię Minera - Kluczbork /opiekun Joanna Olejnik/.

Nagrody książkowe ufundował Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego oraz Starostwo Powiatowe w Kluczborku. W Turnieju wzięło udział 35 osób
z województwa opolskiego. Celem turnieju jest upowszechnienie twórczości poetów śląskich oraz utworów podejmujących tematykę o Śląsku, a także krzewienie kultury mowy polskiej i sztuki żywego słowa.

IMG_0772a.jpeg IMG_0777a.jpeg IMG_0778a.jpeg IMG_0783a.jpeg IMG_0786a.jpeg IMG_0798a.jpeg IMG_0799a.jpeg IMG_0806a.jpeg

Dyktando ortograficzne "Ortograficzne potyczki z Bykami",
które odbyło się 25.01.2008 r.

Wyróżnienie za brak błedów interpunkcyjnych:
p. Wiesław Okaj (OK Byczyna)

I miejsce:
p. Przemysław Mączka (UM w Byczynie)

II miejsce:
ex.
p. Ewa Bartosiewicz (UM w Byczynie) i
p. Róża Kaniewska (Radna Rady Miejskiej w Byczynie)

III miejsce:
ex.
p. Jakub Goliński (UM w Byczynie) i
p. Agata Pacha (nauczyciel ZSG,LiZ)

Serdecznie dziękujemy organizatorom konkursu:
p. Kalinie Włodek,
p. Annie Pliszek,
p. Małgorzacie Starszak,
p. Krzysztofowi Chojak,
uczniom Zespołowi Szkół Gimnazjalnych, Licealnych i Zawodowych
w Byczynie.

IMG_0808a.jpeg IMG_0810a.jpeg IMG_0812a.jpeg IMG_0333.jpeg IMG_0379.jpeg IMG_0347.jpeg IMG_0312.jpeg IMG_0386.jpeg


 

W dniu 24 stycznia 2008 roku przypada 420 rocznica zwycięstwa wojsk hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego nad wojskami arcyksiecia austriackiego Maksymiliana Habsburga w bitwie pod Byczyną w 1588 r. Władze Byczyny postanowiły uczcić zwyciestwo wojsk hetmana Jana Zamoyskiego.

 

W dniach 24 - 27 stycznia 2008 roku odbędą się obchody 420 rocznicy bitwy pod Byczyną p.n. "Zamoyski pod Byczyną"

 PLAN OBCHODÓW:

WTOREK 22 STYCZNIA 2008 r.
9:00 - Konkurs historyczny na temat Bitwy pod Byczyną dla uczniów Szkoły Podstawowej,Gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych (Sala Obrad Rady Miejskiej w Ratuszu)

ŚRODA 23 STYCZNIA 2008 r.
Warsztaty teatralne (sala Ośrodka Kultury w Byczynie). Warsztaty teatralne są współorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Kluczborku.

CZĘŚĆ OFICIALNA:

CZWARTEK 24 STYCZNIA 2008 r.
9:00 – 16:00 - XIII Wojewódzki Turniej Recytatorski „O buławę hetmańską” (sala Ośrodka Kultury w Byczynie)
18:00 - Występ dzieci i młodzieży (sala Ośrodka Kultury w Byczynie) - ODWOŁANO!!!

PIĄTEK 25 STYCZNIA 2008 r.
10:00 - Obchody Dnia Patrona w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Zamojskiego w Byczynie (Publiczna Szkoła Podstawowa w Byczynie)
13:00 -
Potyczka na byki ortograficzne pod Byczyną – dyktando dla wszystkich chętnych i zaproszonych gości  (Publiczne Gimnazjum w Byczynie)
17:00 -
Sesja naukowa na temat Bitwy pod Byczyną  (sala Ośrodka Kultury w Byczynie)
19:00 -
Występ dzieci i młodzieży (sala Ośrodka Kultury w Byczynie) - ODWOŁANO!!!
 
SOBOTA 26 STYCZNIA 2008 r.
10:00 -
Spotkanie zaproszonych gości z Burmistrzem Byczyny (Sala Obrad Rady Miejskiej w Ratuszu)
11:00 -
Przywitanie Bractw Rycerskich na polu inscenizacji bitwy pod Byczyną (STARY PARK W BYCZYNIE)
12:00 – 14:00 -
Inscenizacja bitwy pod Byczyną (pole bitwy pod Byczyną - STARY PARK W BYCZYNIE)
15:00 -
Turnieje rycerskie: strzelecki (strzelnica w Byczynie) łuczniczy, szabli, (pole bitwy, boisko, sala Ośrodka Kultury w Byczynie)
 
NIEDZIELA 27 STYCZNIA 2008 r.
12:00 – 14:30 -
Finały turniejów rycerskich (strzelnica, sala Ośrodka Kultury w Byczynie)
15:00 -
Uroczyste wręczenie nagród (sala Ośrodka Kultury w Byczynie)
17:00 -
Występ dzieci i młodzieży (sala Ośrodka Kultury w Byczynie) - ODWOŁANO!!!

ORGANIZATORZY OBCHODÓW:
Gmina Byczyna
Ośrodek Kultury w Byczynie

WSPÓŁORGANIZATORZY:
Opolskie Bractwo Rycerskie
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Zamojskiego w Byczynie
Zespół Szkół Gimnazjalnych, Licealnych i Zawodowych w Byczynie
Centrum Integracji Społecznej "CISPOL" Polanowice
Starostwo Powiatowe w Kluczborku

HONOROWY PATRONAT:
Wojewoda Opolski Pan Ryszard Wilczyński
Marszałek Województwa Opolskiego Pan Józef Sebesta

HONOROWYM GOŚCIEM BĘDZIE:
Prezydent Zamościa Pan Marcin Zamoyski

PATRONAT MEDIALNY:
"Kulisy Powiatu" Kluczbork - Olesno
logo kulis 1.gif

Radio "Plus" - Opole
LOGO_OPOLE_OPOLE.gif

Radio Opole

W inscenizacji bitwy wezmą udział:

Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej
Warchoły i Pijanice
Walhalla
Zamojskie Bractwo Rycerskie
Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej
Brać Herbowa Ziemi Rawskiej
Czehryński Pułk Kozaków Regestrowych
Wolna Kompania Sarmacka z Wrocławia
ZTD Chastelana
Akademia Tańca Dawnego z Warszawy
Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej
Regiment Króla Jego Mości
CywilBand - Regiment i Stowarzyszenie Artylerii Dawnej Arsenał
Hufiec Rycerstwa Małopolskiego "Leliwa" z Sandomierza
Zaciężna Rota Piechoty Polskiej z Krakowa i z Warszawy