Wybierz język:
Gród Byczyna Panorama miasta Byczyna

sisms.png

 

Program majówki w podbyczyńskim grodzie rycerskim

banerturniejporp2014.jpeg

Program szczegółowy Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego 1-4 maja 2014:

czwartek, 1 maja – warsztaty rzemiosł dawnych

Czas trwania warsztatów zależy od ich rodzaju - od godziny do kilku godzin

od 12.00 – przejażdżki bryczką

od 12.00 – nauka pisania gęsim piórem

od 13.00 – warsztaty ceramiczne na kole

od 13.30 – nauka strzelania z łuku

od 14.00 – wyrób kwiatów z osiki z Osikowej Doliny

od 14.30 – nauka rzutu nożem do tarczy

od 15.00 – nauka tkactwa średniowiecznego

od 15.30 – warsztaty kowalskie

od 16.00 – warsztaty wyrobu mydła

od 16.30 – nauka tańca średniowiecznego

od 17.00 – warsztaty artyleryjskie

od 17.30 – nauka rzutu toporem do tarczy

od 18.00 – warsztaty zielarskie

od 18.30 – nauka rzutu włócznią do tarczy

od 19.00 - warsztaty ceramiczne na kole

od 20.00 – warsztaty alchemiczne

od 21.00 – zwiedzanie sali tortur z przewodnikiem

 

piątek, 2 maja  - warsztaty rzemiosł dawnych w wykonaniu Opolskiego Bractwa Rycerskiego.

Czas trwania warsztatów zależy od ich rodzaju - od godziny do kilku godzin. Podgrodzie, dziedziniec

od 12.00 – nauka strzelania z łuku

od 12.00 – przejażdżki bryczką

od 13:00 - nauka miotania nożem, włócznią i toporem franciską

od 13:00 - warsztaty tańca średniowiecznego 

od 14:00 - nauka wyrobu papieru czerpanego

od 15.00 – warsztaty snycerskie

od 16.00 – warsztaty artyleryjskie (pasowanie rycerskie w drewnianym kościółku w Biskupicach – wydarzenie przeniesione z soboty, tj. 03.05.2014 r. z godz. 9.00)

od 17.00 – średniowieczne przyprawy

od 18.00 – warsztaty tańca brzucha

ok. 20.00 – zwiedzanie sali tortur z przewodnikiem

20.00 – koncert zespołu Castle Dreams

karczma – liczba miejsc ograniczona

od 12.00 - warsztaty haftu – haft krzyżykowy

od 14:00 -warsztaty kaligrafii średniowiecznej - średniowieczne skryptorium

od 17.00 – nauka wyplatania kolczug

od 18.00 - prelekcja na temat medycyny i chirurgii w średniowieczu

od 19:00 - prelekcja nt. średniowiecznych narzędzi tortur i zawodu kata, a po zakończeniu – zwiedzanie sali tortur

 

sobota, 3 maja- Międzynarodowy Turniej Rycerski

9.00 – Pasowanie rycerskie w drewnianym kościółku w Biskupicach (wydarzenie zostało przełożone na piątek tj. 02.05.2014 r. na godz. 16.00)

10.00   - rozpoczęcie jarmarku średniowiecznego na podgrodziu

- otwarcie karczmy staropolskiej

- rozpoczęcie turnieju łuczniczego na podgrodziu

- przejażdżki bryczką

11.00 – powitanie bractw z Polski i zagranicy (Niemcy, Austria, Czechy, Chorwacja, Białoruś, Węgry, Ukraina)

11.15 – Taheya - orientalny taniec brzucha

11.30 – bieg dam

od 12:00 - eliminacje rzutu nożem, toporem i włócznią

12:30 - pokaz artystów z Węgier
13:00 – zapasy rycerskie
14:00 - pokazy scenek średniowiecznych
14:30 - pokaz konny

15.20 – pokazy artystów z Węgier

16:00 - turniej rycerski oraz turniej walk na puginały

od 18:00 – finały w rzucie toporem, nożem i włócznią przy rzutniach

19:00 – koncert zespołu Jar (Polska)

20.00 – bitwa – zdobywanie grodu, walki 5x5

21.00 -  koncert grupy Irdorath z Białorusi

22.20 – fireshow – Elemental z Białorusi

ok. 22.40 – zakończenie programu

Warsztaty u rzemieślników. Czas trwania warsztatów zależy od ich rodzaju - od godziny do kilku godzin.

od 12.00 – wyrób mydła

od 13.00 – wyrób kwiatów z osiki w Osikowej Dolinie

od 14.00 – warsztaty ceramiczne na kole

od 14.00 – warsztaty snycerskie

od 15.00 – warsztaty szewskie

od 16.00 – warsztaty zielarskie

od 16.00 – warsztaty kowalskie

od 17.00 - warsztaty ceramiczne na kole

od 18.00 – warsztaty alchemiczne
 

niedziela 4 maja – zabawy plebejskie

11.00   - 16.00

- bieg rycerski,

- bieg dam

- gry i zabawy średniowieczne

- jarmark średniowieczny

- zwiedzanie sali tortur

- nauka strzelania z łuku

- karczma staropolska

- nauka rzutów włócznią, nożem, toporem

- pokaz artylerii średniowiecznej