Biuletyn Informacji Publicznej
Termin realizacji: 15.06.2021 - 15.12.2021
Beneficjent: Byczyńskie Stowarzyszenie Oświatowe „TARCZA”
Umowa nr: 567-39-DL12-ODL-2021 z dnia 8 czerwca 2021 r.
Całkowite koszty projektu: 9.536,00 zł
Projekt dofinansowano ze środków programu „Działaj lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie LGD "Dolina Stobrawy" w kwocie: 5.561,00 zł
CEL PROJEKTU:
Głównym celem projektu jest promocja i zachowanie materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego Kostowa i okolic oraz promowanie i rozwój wiedzy z zakresu historii, a także budowanie tożsamości lokalnej i poczucia wspólnoty poprzez wspólne odkrywanie faktów historycznych tego miejsca. Niesamowite i niejednokrotnie niezbadane dokładnie historie miejsc tego dawnego przygranicznego terenu jak również, obecnie, jego wielokulturowość i różnorodność przejawiająca się pochodzeniem i przynależnością społeczności mieszkającej na tym terenie, będą podstawą do wspólnych spotkań, integracji mieszkańców, dyskusji, wymiany i poznania różnych poglądów, przekonań i spojrzeń na różne fakty, historie miejsc i mieszkańców. Przedstawienie i oznakowanie, a także przybliżenie przyjezdnym i mieszkańcom, poprzez spotkania, zinwentaryzowanie posiadanych zasobów, zbadanie historii pozwoli na stworzenie swoistego rodzaju trasy po tych miejscach. Wytypowano 25 miejsc, w których znajdują się bądź znajdowały ciekawe i ważne dla społeczności lokalnej obiekty. Te właśnie zasoby staną się elementami trasy, która zostanie oznakowania tabliczkami i opisana szczegółowo na stronie internetowej. Dzięki temu możliwe będzie zapoznanie się z miejscami i faktami historycznymi Kostowa i okolic przez mieszkańców i przyjezdnych. Okazją do tego jest 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego, którego działania miały tutaj miejsce.
NA CZYM POLEGA PROJEKT:
Projekt polega na trwałym oznaczeniu miejsc okolicy Kostowa i przedstawieniu faktów, ciekawych historii tych miejsc. W założeniach projektu wytypowano 25 takich miejsc na terenie Kostowa, Ciecierzyna, Miechowej i Janówki. Wśród tych miejsc znalazły się m.in. mogiła Powstańców Śląskich na cmentarzu Parafialnym w Kostowie, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstań Śląskich w Kostowie, miejsce potyczki powstańców śląskich z 23 maja 1921 r. oraz kościoły, pałace, dwory i miejsca, w których znajdowały się historyczne budowle. Zakłada się, że w projekcie poprzez wspólne spotkania, rozmowy badania popularnonaukowe i dokumentalne w trwały sposób oznakowane zostaną historyczne obiekty i miejsca. Opracowanie tablic i ich treści poprzedzone będzie poszukiwaniami materiałów merytorycznych począwszy od wywiadów z mieszkańcami, literaturę lokalną, literaturę popularnonaukową ogólnodostępną po dokumenty pozyskane z archiwów państwowych. W ten sposób zostanie wyznaczona ścieżka historyczna po Kostowie, Ciecierzynie, Miechowej i Janówce, którą będzie można przebyć w wolnym czasie. Opracowane i zebrane od mieszkańców zostaną w umieszczone na tabliczkach formatu A3 zamontowanych w tych miejscach. W odniesieniu do tego poprzez zamieszczone na tabliczkach kody QR będzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat historii tych miejsc wzbogacone w przyszłości przez nagrania audio bądź video. Informacje te, i odnośniki za pomocą kodów QR, zostaną zamieszczone na stronie partnera projektu Parafii Rzymskokatolickiej. W projekcie zakłada się także odnowienie mogiły powstańców, odnowienie tablicy pamiątkowej na budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Kostowie i upamiętnienie miejsca potyczki powstańców.
REZULTATY PROJEKTU:
- Oznakowanie i opisanie 25 miejsc historycznych Kostowa i okolic.
- Odnowienie tablicy pamiątkowej na budynku Szkoły Podstawowej w Kostowie.
- Ustawienie tablicy promocyjno- informacyjnej na drodze gminnej przy cmentarzu parafialnym w Kostowie.
- Upamiętnienie potyczki Powstańców Śląskich w Kostowie poprzez ustawienie kamienia z tablicą na drodze gminnej przy miejscu potyczki.
- Pięć spotkań (pogadanek) z mieszkańcami Ciecierzyna, Janówki, Kostowa, Miechowej (2 w Kostowie, po jednym w pozostałych miejscowościach).
- Przeprowadzenie 50, rejestrowanych, wywiadów, rozmów z mieszkańcami Ciecierzyna, Janówki, Kostowa, Miechowej lub osobami znającymi historie, fakty związane z wyznaczonymi historycznymi miejscami.
- Opracowanie i wyznaczenie trasy edukacyjno - turystycznej utworzonej przez 25 miejsc historycznych na terenie Ciecierzyna, Miechowej, Kostowa i Janówki.
- Utworzenie podstrony internetowej zawierającej szczegółowe informacje na temat 25 miejsc historycznych na terenie Ciecierzyna, Miechowej, Kostowa i Janówki.
SPODZIEWAMY SIĘ ŻE:
Realizacja projektu pozytywnie wpłynie na postrzeganie lokalnej społeczności i jej szacunek dla historii tego terenu. Poprzez oznakowanie historycznych miejsc oraz odnowienie, utrzymanie w należytym porządku miejsc upamiętniających Powstańców Śląskich w 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego i potyczki powstańców w Kostowie zachowana i usystematyzowana zostanie wiedza historyczna na temat tego terenu. Możliwość odwiedzenia tych miejsc zarówno przez mieszkańców jak i turystów stworzy możliwość ciekawego spędzania wolnego czasu jak również rozwój miejscowości w sferze usług okołoturystycznych. Dla lokalnej społeczności projekt przyczyni się do jej integracji oraz przyszłych wspólnych działań na rzecz różnych inicjatyw mieszkańców i organizacji czy instytucji działających na terenie Ciecierzyna, Janówki, Kostowa i Miechowej.
DZIAŁANIA PROJEKTOWE:
- Odnowienie mogiły powstańców śląskich na terenie cmentarza parafialnego w Kostowie i ustawienie tablicy informacyjnej na temat Powstańców śląskich i potyczki która odbyła się w Kostowie w maju 1921 r.
Widok mogiły czerwiec 2021:
Tablica informacyjna przy wejściu na cmentarz parafialny wykonana w ramach projektu:
- Odnowienie tablicy upamiętniającej Powstańców Śląskich znajdującej się na budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Kostowie.
Odnowiona tablica:
- Oznaczenie miejsca potyczki Powstańców Śląskich w Kostowie poprzez ustawienie kamienia z tablicą upamiętniającą.
- Organizacja 5 spotkań z mieszkańcami Ciecierzyna, Janówki, Kostowa, Miechowej na temat historycznych miejsc w danej miejscowości.
- Podpisanie wspólnej deklaracji współpracy w zakresie pamięci o Powstańcach Śląskich w Kostowie przez Partnerów projektu - 1 września 2021 r. podczas uroczystości szkolnych 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego oraz 50. rocznicy nadania szkole w Kostowie imienia Bohaterów Powstań Śląskich.
- Wykonanie tabliczek informacyjnych w ciekawych miejscach Kostowa i okolicy i ich opracowanie graficzne.
- Zamieszczenie na stronie internetowej Parafii szczegółowych opisów miejsc oznaczonych tabliczkami.
- Wyznaczenie i oznakowanie w "Google maps" trasy i miejsc oznaczonych tabliczkami.
- Przeprowadzenie 50, rejestrowanych, wywiadów z mieszkańcami Kostowa i okolic na temat historycznych miejsc.
- Opracowanie, przygotowanie do publikacji opisów historycznych miejsc.
- Promocja projektu w mediach, na stronach internetowych, w kontakcie bezpośrednim.
Działaj Lokalnie!!! W tym roku przypada 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. To właśnie ta rocznica skłoniła stowarzyszenie "Tarcza", szkołę w Kostowie, parafię w Kostowie i gminę Byczyna do przedstawienia bogatej historii Kostowa i okolic. Mamy wiele do zbadania i pokazania. To znakomita okazja do poszukiwania interesujących zdarzeń i miejsc, które wydarzyły się w okolicach Kostowa. Jeśli masz takie informacje lub znasz ciekawe fakty zgłoś się do nas. Wspólnie w ramach projektu "Chwała Powstańcom Śląskim!" zrobimy wiele dobrego dla poznania historii okolicy. Działamy lokalnie!!!
Kontakt email do nas: , ; ;