Logo Byczyny

Życie i dzieło Marii Cunitz - relacja z konferencji

W sobotę, 17 września 2022 r. w Byczynie odbyła się konferencja naukowo-edukacyjna nt. Opowieści gwiazd. Życie i dzieło Marii Cunitz, zorganizowana w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa przez Stowarzyszenie Animacji Lokalnej Arkona.

Zebranych i słuchaczy powitały Anna Jurczyk-Miżejewska – Prezes Zarządu Stowarzyszenia oraz Iwona Sobania – Burmistrz Byczyny.

Następnie można było posłuchać wykładów zaproszonych gości, zafascynowanych postacią naszej Śląskiej Pallas i posiadających dużą wiedzę z zakresu jej życia i działalności.

Profesor Uniwersytetu Opolskiego – Joanna Rostropowicz zapoznała nas z kulturą Śląska w XVII w. i życiem Marii Cunitz w tamtych czasach.

Z kolei dr Radosław Skowron podzielił się z nami informacjami dotyczącymi dzieła Marii Cunitz i ciekawostkami z jej życia oraz pracy twórczej.

Dr Skowron podarował również na ręce pani Burmistrz przełożoną i zredagowaną wersję dzieła naszej byczyńskiej, wybitnej astronomki pt. Urania propitia tj. Łaskawa Urania, czyli Maria Cunitia i adaptacja Tablic rudolfińskich. Egzemplarz Uranii jest dostępny w czytelni Biblioteki Miejskiej w Byczynie, która mieści się w Ratuszu.

Podczas wydarzenia można było również zakupić książki redagowane przez prof. J. Rostropowicz pn. „Ślązacy od czasów najdawniejszych do współczesności”, tomy od I-VI. W tomie II Ślązaków znajduje się rozdział poświęcony właśnie Marii Cunitz. Całość wydania (6 tomów książek) także jest dostępna w naszej gminnej bibliotece.

Wszystkich chętnych zapraszamy do lektury.

Niestety ze względów zdrowotnych ostatnia prelegentka nie dojechała na konferencję i wykład poświęcony astronomii kulturowej nie odbył się. Pomimo tego spotkanie było wspaniałą ucztą intelektualną.

Na zakończenie spotkania zainteresowani mogli wraz z Panem Donatem Woźniakowskim z Przystanku Turystycznego Ekspozeum zwiedzić byczyńską Izbę Tradycji i po raz pierwszy zobaczyć u nas średniowieczny diadem, wianuszek grobowy znaleziony przez archeologów Uniwersytetu Opolskiego pod kierownictwem Magdaleny Przysiężnej - Pizarskiej podczas badań archeologicznych prowadzonych w Byczynie w 2010 r. Diadem miał swoją „premierę” podczas wystawy w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego w kwietniu br., a teraz trafił do naszej izby i będzie można go podziwiać. Serdecznie zapraszamy.

Ci, którzy nie mogli w sobotę uczestniczyć osobiście w konferencji lub oglądać relacji na żywo z tego wydarzenia mogą teraz nadrobić zaległości i odtworzyć transmisję, dostępną poniżej: https://www.youtube.com/watch?v=1PygKWksK2M