Logo Byczyny

BYCZYŃSKIE BRACTWO KURKOWE

Untitled-1 copy.jpeg 3.jpeg                                                    

Byczyńskie Bractwo Kurkowe

 

/propozycja Stowarzyszenia Popierania Zaradności Zyciowej i Rozwoju Przedsiębiorczości

oraz Pomocy Wzajemnej w Byczynie/

 

Nasze Stowarzyszenie statutowo zajmuje się także historią i tradycjami Byczyny oraz okolic. Do może mniej znanych, a jakże pięknych kart historii należą tradycje bractwa kurkowego. Wywodzi się ono w prostej linii z obowiązku obrony ciążącego na wszystkich mieszkańcach miasta. Każdy z licznych cechów miał wyznaczony odcinek obrony i musiał w razie potrzeby zbrojnie stawać na murach. Był to niegdyś, do czasów XVI w., bardzo skuteczny sposób obrony miasta.

            Pamiętna jest niemal siedmiotygodniowa obrona miasta w czasie wojen husyckich. Potem, już w czasach Zamoyskiego średniowieczne mury nie ostałyby się ogniowi artylerii i nie utrzymałyby długiego oblężenia. Wówczas na polach bitew zaczyna królować różnorodna broń palna, w której biegłość trzeba było stale ćwiczyć.

 Niestety w wielkim pożarze miasta 13 lipca 1757 roku spłonęły nie tylko prawie wszystkie domy z ratuszem, ale również miejskie archiwalia.

Po odbudowie miasta Bractwo Kurkowe dopiero w 1770 roku wyłoniło swojego króla. Był nim stolarz Jakub Przyrembel, a po nim w 1771 roku Jakub Kosmala. Znany nam wykaz królów kurkowych zamieszczony w Historii Miasta Byczyny Hermana Koellinga kończy się w roku wydania tej historii w 1892 roku na Fryderyku Klocku, blacharzu.

            Bractwo kurkowe szczyciło się swoimi strojami, naturalnie – bronią i pięknymi zwyczajami. Znakomicie prezentowało się w czasie różnych parad i uroczystości. Być może warto byłoby to Bractwo reaktywować. Naturalnie, nie na potrzeby ochrony murów, ale w celu przywrócenia pięknych tradycji.

            Repliki starej broni, medale i dyplomy mogłyby być piękną ozdobą niejednego sklepu, biura i gabinetu. Mogłyby być także oryginalną, niepowtarzalną reklamą świadczącą o pięknych tradycjach mieszkańców miasta. Prawdopodobnie herb bractwa będzie wyglądał tak jak na plakacie.

            Jeśli bylibyście Państwo zainteresowani przystąpieniem do Bractwa Kurkowego, to proszę o kontakt z p. Patrykiem Zarembą w Klubie Pracy i Przedsiębiorczości.

 

E-mail –  Telefon – (077) 413-41-57