
Biuletyn Informacji Publicznej
Byczyńskie Bractwo Kurkowe
/propozycja Stowarzyszenia Popierania Zaradności Zyciowej i Rozwoju Przedsiębiorczości
oraz Pomocy Wzajemnej w Byczynie/
Nasze Stowarzyszenie statutowo zajmuje się także historią i tradycjami Byczyny oraz okolic. Do może mniej znanych, a jakże pięknych kart historii należą tradycje bractwa kurkowego. Wywodzi się ono w prostej linii z obowiązku obrony ciążącego na wszystkich mieszkańcach miasta. Każdy z licznych cechów miał wyznaczony odcinek obrony i musiał w razie potrzeby zbrojnie stawać na murach. Był to niegdyś, do czasów XVI w., bardzo skuteczny sposób obrony miasta.
Pamiętna jest niemal siedmiotygodniowa obrona miasta w czasie wojen husyckich. Potem, już w czasach Zamoyskiego średniowieczne mury nie ostałyby się ogniowi artylerii i nie utrzymałyby długiego oblężenia. Wówczas na polach bitew zaczyna królować różnorodna broń palna, w której biegłość trzeba było stale ćwiczyć.
Niestety w wielkim pożarze miasta 13 lipca 1757 roku spłonęły nie tylko prawie wszystkie domy z ratuszem, ale również miejskie archiwalia.
Po odbudowie miasta Bractwo Kurkowe dopiero w 1770 roku wyłoniło swojego króla. Był nim stolarz Jakub Przyrembel, a po nim w 1771 roku Jakub Kosmala. Znany nam wykaz królów kurkowych zamieszczony w Historii Miasta Byczyny Hermana Koellinga kończy się w roku wydania tej historii w 1892 roku na Fryderyku Klocku, blacharzu.
Bractwo kurkowe szczyciło się swoimi strojami, naturalnie – bronią i pięknymi zwyczajami. Znakomicie prezentowało się w czasie różnych parad i uroczystości. Być może warto byłoby to Bractwo reaktywować. Naturalnie, nie na potrzeby ochrony murów, ale w celu przywrócenia pięknych tradycji.
Repliki starej broni, medale i dyplomy mogłyby być piękną ozdobą niejednego sklepu, biura i gabinetu. Mogłyby być także oryginalną, niepowtarzalną reklamą świadczącą o pięknych tradycjach mieszkańców miasta. Prawdopodobnie herb bractwa będzie wyglądał tak jak na plakacie.
Jeśli bylibyście Państwo zainteresowani przystąpieniem do Bractwa Kurkowego, to proszę o kontakt z p. Patrykiem Zarembą w Klubie Pracy i Przedsiębiorczości.
E-mail – Telefon – (077) 413-41-57