Biuletyn Informacji Publicznej
TURNUS I
DZIEŃ I
W poniedziałek 27.07.2009r. przyjechała do Byczyny na zaproszenie Burmistrza Byczyny Pana Ryszarda Grűnera we współpracy ze Starostą Kluczborskim Panem Piotrem Pośpiechem, Stowarzyszeniem Popierania Zaradności Życiowej i Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Pomocy Wzajemnej w Byczynie, a także Byczyńskim Stowarzyszeniem Oświatowym "Tarcza" pierwsza grupa dzieci z terenów dotkniętych powodzią.
Opiekę medyczną na wszystkich turnusach kolonii w ramach wolontariatu sprawuje lekarz Wojciech Zaklika oraz pielęgniarka Pani Elżbieta Jeziorna.
W tym dniu dzieci przywitał gorąco dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Byczynie – Artur Oślizło, który jest również opiekunem pierwszego turnusu kolonii ze strony organizatora.
Po obiedzie i rozpakowaniu swoich bagaży koloniści z Kłodzka udali się w podróż po Byczynie. Wspólnie z Panią Teresą Kocembą – emerytowaną nauczycielką zwiedzili nasze miasto oraz posmakowali byczyńskich lodów.
Po powrocie z miasta nastąpiło uroczyste otwarcie kolonii. Naszych miłych gości i ich opiekunów przywitał serdecznie Sekretarz Gminy Byczyna - Maciej Tomaszczyk a Pan Jakub Goliński wręczył im słodkie upominki. Po długiej podróży i zwiedzaniu przyszedł czas na... rozrywkę. Odbył się konkurs karaoke, który prowadzili Pan Andrzej Felisiak oraz Pan Paweł Luboń - nauczyciele z PSP w Byczynie. Organizatorzy wspólnie z uczestnikami kolonii bawili się w piosenkarzy i wykonywali najbardziej znane utwory. Śpiewy trwały aż do ciszy nocnej, czyli do godziny 22.00.
DZIEŃ II
Była piękna pogoda, więc zaraz po śniadaniu dzieci wraz z opiekunami udały się na basen miejski w Byczynie, by zażywać słonecznej kąpieli i grać w siatkówkę plażową.
Po obiedzie zaś nasi goście wyruszyli do gospodarstwa ekologicznego "Ekostyl" w Biadaczu. Tam doili kozy, mielili ziarno, piekli ciastka i zajmowali się wszystkimi pracami, jakie wykonuje się w gospodarstwie.
Po powrocie z Biadacza miała miejsce dyskoteka, co prawda nie do białego rana, ale do godziny ciszy nocnej. Zabawę prowadził Michał Zaczyk - prezenter z Radia SUD oraz Mariusz Migoń.
DZIEŃ III
Na ten dzień kolonii organizatorzy przewidzieli dla goszczących u nas kolonistów atrakcje związane z rycerską Byczyną, a więc pobyt w grodzie nad zalewem w Biskupicach. Dzieci próbowały swoich sił w strzelaniu z łuku, rzucie toporkiem, pisaniu gęsim piórem. Brali również udział w grach i zabawach organizowanych przez bractwo rycerskie. Ze strony organizatora uczestnikom towarzyszyła pani Agata Mamot - nauczyciel z PSP w Byczynie.
Po południu koloniści udali się na basen, a wieczorną porą mieli możliwość skosztowania pysznej pizzy ufundowanej przez Kawiarnię "Hetmańska".
DZIEŃ IV
W tym dniu pod okiem Pana Michała Buśko oraz Pana Roberta Kochana odbył się dzień sportu. Koloniści brali udział w zawodach sportowych, w grze w dwa ognie oraz innych zabawach sportowych. Po „wyczerpujących” ćwiczeniach, smacznym obiedzie oraz krótkim odpoczynku nasi goście udali się na basen miejski. Po południu zaś odbyło się ognisko, pieczenie kiełbasek, wspólne śpiewanie z Panem Leszkiem Świsulskim – nauczycielem muzyki oraz zajęcia plastyczne z Panią Anną Mendel – nauczycielką plastyki.
DZIEŃ V
W tym dniu zgodnie z programem kolonii nasi goście udali się do stolicy Opolszczyzny. Ze strony organizatora opiekę sprawowała Pani Iwona Sobania – nauczycielka z PSP w Byczynie.
W Opolu dzieci udały się do kina na trójwymiarowy film „Epoka lodowcowa 3”. Następnie gościli w McDonald`s, a później odwiedzili opolskie ZOO.
Po całodziennej wycieczce zmęczeni i pełni wrażeń koloniści wraz z opiekunkami udali się spać.
DZIEŃ VI
W przedostatni dzień kolonii goście mieli możliwość pod przewodnictwem Pani Kazimiery Liebert – nauczycielki Zespołu Szkół Gimnazjalnych, Licealnych i Zawodowych w Byczynie przejechać szlakiem zabytkowych kościółków i pałaców naszej gminy.
Dodatkową atrakcją była jazda konna i pływanie łódką w Zespole Pałacowo – Parkowym w Gołkowicach.
Po powrocie zażywali słonecznych kąpieli na byczyńskim basenie, a o godz. 19.00 Burmistrz Byczyny Pan Ryszard Grüner dokonał oficjalnego zakończenia I turnusu kolonii i wręczył gościom drobne upominki oraz słodycze ufundowane przez PPHU "LUMAR" Mariola i Lucjan Walkowicz. Za wkład w organizację i realizację kolonii Burmistrz Byczyny podziękował wychowawczyniom: Pani Marcie Krukiewicz, Pani Renacie Niesłuchowskiej i Pani Iwonie Koźmic - nauczycielkom Szkoły Podstawowej nr 3 w Kłodzku.
Na życzenie kolonistów odbyła się pożegnalna dyskoteka, w której brał udział także Burmistrz Byczyny.
DZIEŃ VII
W niedzielę po raz ostatni nasi mili goście skorzystali z atrakcji basenu oraz miejskiego placu zabaw, a po obiedzie pożegnani przez Panią Katarzynę Buśko - wicedyrektor PSP w Byczynie odjechali w stronę Kłodzka.
TURNUS II
DZIEŃ I
W dniu 03.08.2009 r. powitaliśmy drugi turnus kolonii zorganizowany dla dzieci z terenów objętych tegoroczną powodzią w Kłodzku i okolicach. Opiekę wychowawczą w ramach wolontariatu sprawują: Pani Madej Kamila, Pani Ćwirta Katarzyna oraz Pani Kozioł Beata, które przyjechały do nas z Kłodzka. Funkcje kierownika kolonii sprawuje Pani Ewa Fiebrandt – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Biskupicach.
Po powitaniu i przedstawieniu regulaminu kolonii nasi goście zapoznali się z budynkiem szkoły, w której spędzą najbliższy tydzień oraz udali się do swoich sal.
Po spożyciu posiłku koloniści wspólnie z Panią Teresą Kocembą – emerytowaną nauczycielką udali się na zwiedzanie Byczyny. Podczas spaceru posmakowali byczyńskich lodów i pełni wrażeń wrócili do szkoły.
Tam miało miejsce spotkanie z Burmistrzem Byczyny – Panem Ryszardem Grünerem, który oficjalnie rozpoczął kolonię, wręczając dzieciom słodki upominek.
Później rozpoczął się wieczór z piosenką. Koloniści wspólnie z Panem Pawłem Luboniem - nauczycielem szkoły w Byczynie próbowali swoich umiejętności w śpiewaniu „karaoke”. Po spożyciu kolacji i kąpieli ułożyli się do snu.
DZIEŃ II
Wtorek obfitował w zajęcia sportowe i artystyczne. Pod bacznym okiem nauczycieli z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kostowie: Pani Jadwigi Jabłońskiej i Pani Aldony Mączki goście mogli wykazać się swoimi zdolnościami. Próbowali swoich sił m.in. w malarstwie i dyscyplinach sportowych. Po obiedzie wspólnie z Panią Anetą Sztojko – Chałupczyńską – pracownikiem Urzędu Miejskiego w Byczynie wyruszyli w podróż do gospodarstwa ekologicznego „Ekostyl” w Biadaczu.
Wieczorem odbyła się dyskoteka prowadzona przez prezentera Radia SUD – Michała Zaczyka oraz Pana Mariusza Migonia. Po zakończeniu tańców kolonistów zaczęła obowiązywać „cisza nocna”.
DZIEŃ III
Niestety pogoda nie rozpieszcza kolonistów i nie daje im możliwości skorzystania z miejskiego basenu. Jednak w tym dniu z wielką przyjemnością ugościł naszych kolonistów Leśny Zakład Doświadczalny w Siemianicach. Nasi goście mieli możliwość poznania pracy leśnika a na pamiątkę bardziej zainteresowani tematem przyrody pozabierali do zasuszenia liście z rzadko spotykanych drzew. Ze strony organizatora opiekunem wycieczki była Pani Halina Olender – nauczycielka PSP w Roszkowicach.
Po odpoczynku koloniści wybrali się do Byczyńskiego Ośrodka Kultury, gdzie wspólnie z Zastępcą Burmistrza Panem Krzysztofem Sikorskim oraz nauczycielkami PSP w Roszkowicach Panią Haliną Olender i Panią Władysławą Kostrzewą oglądali projekcję filmu Madagskar.
Po zakończonym filmie goście udali się na drobne zakupy, skorzystali z miejscowego placu zabaw, a następnie czekała na nich niespodzianka – pizza i soki ufundowane przez kawiarnię „HETMAŃSKA”. Okazało się, że pizza była tak smaczna, że nawet „niejadki” prosiły o dokładkę.
DZIEŃ IV
W tym dniu od samego rana świeciło słońce, więc zaraz po smacznym śniadaniu koloniści wyruszyli na basen, gdzie opiekę ze strony organizatora pełniła nauczycielka z PSP w Roszkowicach - Pani Zofia Rutkowska. Zabawa była przednia, dlatego nasi mili goście postanowili spędzić na miejskiej pływalni całe popołudnie. Po podwieczorku rozpoczęło się „pieczenie kiełbasy” przeplatane nauką tańca oraz na specjalne życzenie kolonistów odbyła się dyskoteka. Wspólnie z kolonistami bawiły się nauczycielki z PSP w Biskupicach - Pani Danuta Siry i Pani Jolanta Kałużna.
DZIEŃ V
W dniu dzisiejszym wczasowicze gminnym gimbusem kierowanym przez Pana Zdzisława Bartosza udali się na podbój stolicy Opolszczyzny. Grupie kolonijnej na czas wyjazdu towarzyszyła Pani Anna Kula – nauczycielka Publicznej Szkoły Podstawowej w Biskupicach, która sprawowała obowiązki przewodnika oraz pracownik Urzędu Miejskiego w Byczynie – Pan Jakub Goliński dbający o sprawy organizacyjne wycieczki.
Dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Kluczborku nasi goście mieli możliwość obejrzenia filmu pt. „Prawdziwa historia Kota w Butach” w kinie Helios, zwiedzenia ogrodu zoologicznego na wyspie Bolko, posilenia się w restauracji McDonald oraz spożycia deserów lodowych w kawiarni.
Po tym wyczerpującym i pełnym wrażeń dniu wczasowicze „cali i zdrowi”, z uśmiechem na twarzy wrócili na kolację do Byczyny.
DZIEŃ VI
Sobotni poranek nasi koloniści spędzili na basenie.
Druga część dnia to wyprawa do byczyńskiego Grodu rycerskiego, a tam: nauka strzelania z łuku, rzut toporkiem do tarczy, nauka fechtunku oraz wiele innych praktyk średniowiecznego rzemiosła.
Po powrocie z wycieczki nastąpiło oficjalne zakończenie II turnusu kolonii. Kolonistów pożegnał Burmistrz Byczyny Pan Ryszard Grüner.
Po przemówieniach, nastąpiło wręczenie dzieciom i młodzieży przebywającej na kolonii symbolicznych upominków. Podziękowania otrzymały również panie wychowawczynie, które przez ten cały czas opiekowały się swoimi podopiecznymi. Wśród osób, którym Burmistrz Byczyny także serdecznie podziękował znalazła się Pani Ewa Fiebrandt – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Biskupicach, która społecznie sprawowała obowiązki kierownika niniejszej kolonii.
Na zakończenie spotkania przedstawicielka kolonii serdecznie podziękowała Burmistrzowi Byczyny za życzliwe ugoszczenie i zapewnienie wszystkim uczestnikom niezapomnianych chwil w Byczynie. Po gromkich brawach oraz okrzyku „Dziękujemy” koloniści jednym zwrotem podsumowali turnus - „Było OK.”
DZIEŃ VII
W dniu dzisiejszym korzystając z pięknej pogody nasi goście od rana przebywali na miejskim basenie.
Po obiedzie zaczęło się „pakowanie” i około godziny 17.00 wczasowicze wyruszyli w stronę Kłodzka.