Logo Byczyny

DOŻYNKI GMINNE

Gminne Dożynki to coroczne „Święto Plonów”, podziękowanie za udane zbiory. W naszej gminie odbywają się one pod koniec sierpnia lub na początku września. 
Tradycyjnie Dożynki w gminie Byczyna rozpoczynają się przemarszem barwnego korowodu ze wspaniałymi, przygotowanymi na ten czas rekwizytami: koronami i wieńcami wykonanymi ze zbóż, owoców i kwiatów, które są akcentowane symboliką religijną, narodową, a nawet unijną. Następnie odprawiana jest dziękczynna mszą świętą za żniwne plony. Nie może zabraknąć także symbolicznego przekazania wypieczonego z zebranych zbóż chleba na ręce gospodarza gminy.
Na uroczystości dożynkowe składają się różnego rodzaju występy artystyczne i  rozstrzygnięcia konkursów: „Piękna Wieś”, „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”, „Najlepszy pomysł upiększający Korowód Dożynkowy”. Dożynki Uroczystości dożynek towarzyszą występy artystyczne i muzyczne dzieci oraz młodzieży, przygrywa Orkiestra Dęta byczyńskich strażaków. Święto rolnicze uświetniają przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych.

Dożynki Gminne: