Logo Byczyny

Ciekawe miejsca

 11387r09.jpeg

Rycerski produkt turystyczny gminy zapoczątkowany został w 2005 r. organizacją w Byczynie Międzynarodowego Festynu Rycerskiego. Festynowe pokazy walk rycerskich, jarmark rękodzieła, koncerty zespołów muzyki średniowiecznej zostały przyjęte przez Byczynian i turystów z wielkim zainteresowaniem i od tej pory wpisały się do kalendarza imprez kulturalnych organizowanych w gminie. Podczas tego Festynu zrodziła się także idea budowy centrum rycerskiego, które będzie służyć Opolskiemu Bractwu Rycerskiemu i będzie tworzyć, rozwijać międzynarodową współpracę ludzi pasjonujących się rycerstwem. W ten sposób powstało w Biskupicach, nad 42 - hektarowym zalewem Biskupice-Brzózki, Polsko – Czeskie Centrum Szkolenia Rycerstwa. Obiekt utworzono dzięki współpracy partnerów z Polski i Czech, a jego budowa została w części sfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III A Czechy – Polska.

Gród jest drewnianą budowlą stylizowaną na średniowieczny ostrówek, która zaprasza przez cały rok turystów ciekawych historii i tradycji nie tylko średniowiecznej. Centrum jest oryginalnym i jedynym w Europie obiektem łączącym współczesny standard życia ze średniowiecznymi pasjami ludzi działających w ruchu rycerskim. To tutaj dwa razy w roku odbywają się prestiżowe Międzynarodowe Festyny i Turnieje Rycerskie. Gród to nie tylko miejsce gdzie odbywają się festyny i turnieje, ale stworzone zaplecze pozwala na prowadzenie wszelkiego rodzaju warsztatów rzemiosła średniowiecznego, lekcji fechtunku bronią historyczną, „żywych” lekcji historii, organizowanie koncertów muzyki dawnej, turnusów edukacyjnych i obozów rycerskich. Wewnątrz Grodu znajdują się m.in. karczma, zbrojownia, stajnia, pokoje gościnne, muzeum tortur. Obiekt wciąż się rozbudowuje i poszerza swoją ofertę turystyczną.

Rezerwacji terminów i organizacji różnego rodzaju imprez oraz atrakcji w grodzie

prosimy dokonywać u Kasztelana Grodu Andrzeja Kościuka

nr tel. + 48 602 613 386; www.grod.pl.tl;

 


 

Gród rycerski powstał w sąsiedztwie zalewu Biskupice – Brzózka, który jest idealnym miejscem do wędkowania oraz aktywnego wypoczynku nad wodą. 42 - hektarowa tafla wody pozwala wędkarzom na udane połowy, a amatorom sportów wodnych popływać łódkami, kajakami, rowerami wodnymi, popływać na desce. Przy Grodzie znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego, quadów oraz sprzętu do paintballa:

Kontakt: Wypożyczalnia sprzętu Marcin Czech:
nr tel. +48 694 945 892; www.active-time.pl