Logo Byczyny

Informacja turystyczna

 11496r09.jpeg

      Byczyna, miasto położone w północno – wschodniej części Opolszczyzny, należy do najstarszych i najatrakcyjniejszych miast na Śląsku. Słynie z bogatej historii i licznych zabytków. Wydarzeniem, które wpisało, na zawsze, miasto w karty historii Polski była bitwa pod Byczyną. Rozegrała się ona 24 stycznia 1588 roku pomiędzy wojskami hetmana Jana Zamoyskiego, a wojskami arcyksięcia Maksymiliana Habsburga. Zwycięstwo w bitwie wojsk hetmana Zamoyskiego pozwoliło na osadzenie na tronie Polski króla Zygmunta III Wazy.

       Do dziś Byczyna posiada swoisty urok dawnego miasta. Zabudowa pozwala poczuć ducha dawnych czasów, a liczne atrakcje, nie tylko te spod znaku zabytków, przyciągają całe rzesze turystów mogących znaleźć tutaj spokój i pozwalają odpocząć. To właśnie bogata historia Byczyny i liczne zabytki w gminie predestynuje miasto i pozostałe miejscowości do tego, aby stworzyć atrakcyjny produkt turystyczny związany z historią, tradycją i zabytkami. Produkt ten funkcjonuje w Byczynie pod pojęciem gminy tematycznej „Rycerska Byczyna”. Od wielu lat organizowane są w gminie liczne wydarzenia kulturalne (m.in. Międzynarodowe Festyny Rycerskie, obchody Europejskich Dni Dziedzictwa) mające na celu wyeksponowanie bogatego dziedzictwa kulturowego Byczyny. Serdecznie zapraszamy do „Rycerskiej Byczyny”.

 


Ośrodek Kultury w Byczynie
ul. Borkowska 1, 46-220 Byczyna
tel / fax: 77 413 41 65

Godziny otwarcia sekretariatu:
poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00


EKSPOZEUM.jpeg

EKSPOZEUM
Przystanek Turystyczny w Byczynie
mgr Donat Woźniakowski
46-220 Byczyna, ul. Krótka 8

tel: +48 510 266 041
e-mail: donatwro@o2.pl

Godziny otwarcia:
poniedziałek - niedziela: 10:00 - 19:00

 

Przystanek Turystyczny w Byczynie - EKSPOZEUM oferuje:

- oprowadzanie turystów w małych grupach,

- prezentacje multimedialne,

- prezentacje ekspozycji stałej i czasowej na miejscu,

- sprzedaż na miejscu i poprzez sklep internetowy pamiątek regionalnych, sztuki współczesnej, atrakcyjnych wyrobów na prezenty i upominki, wyrobów unikatowych i rękodzieła artystycznego na zamówienie,

- wynajem sali pod organizacje konferencji i szkoleń z wykorzystaniem technik multimedialnych

- organizację wystaw autorskich wraz z wernisażami

 

Serdecznie zapraszamy 
do korzystania z usług oferowanych przez EKSPOZEUM!

 


Spółdzielnia Socjalna PERUNICA
ul. Wąska 2, 46-220 Byczyna
tel: 500 082 412
e-mail: aniaarkona@gmail.com

Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek: 9:00 - 16:00
sobota: 10:00 - 14:00


Stowarzyszenie Animacji Lokalnej ARKONA
ul. Paruszowicka 14B/5, 46-220 Byczyna
e-mail: 


Biblioteka Publiczna w Byczynie
ul. Rynek 1, 46-220 Byczyna
tel: 77 413 45 25
e-mail: bibliotekabyczyna@wp.pl

Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek: 10:00 - 18:00


 

 11387r09.jpeg

      Rycerski produkt turystyczny gminy zapoczątkowany został w 2005 r. organizacją w Byczynie Międzynarodowego Festynu Rycerskiego. Festynowe pokazy walk rycerskich, jarmark rękodzieła, koncerty zespołów muzyki średniowiecznej zostały przyjęte przez Byczynian i turystów z wielkim zainteresowaniem i od tej pory wpisały się do kalendarza imprez kulturalnych organizowanych w gminie. Podczas tego Festynu zrodziła się także idea budowy centrum rycerskiego, które będzie służyć Opolskiemu Bractwu Rycerskiemu i będzie tworzyć, rozwijać międzynarodową współpracę ludzi pasjonujących się rycerstwem. W ten sposób powstało w Biskupicach, nad 42 - hektarowym zalewem Biskupice-Brzózki, Polsko – Czeskie Centrum Szkolenia Rycerstwa. Obiekt utworzono dzięki współpracy partnerów z Polski i Czech, a jego budowa została w części sfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III A Czechy – Polska.

       Gród jest drewnianą budowlą stylizowaną na średniowieczny ostrówek, która zaprasza przez cały rok turystów ciekawych historii i tradycji nie tylko średniowiecznej. Centrum jest oryginalnym i jedynym w Europie obiektem łączącym współczesny standard życia ze średniowiecznymi pasjami ludzi działających w ruchu rycerskim. To tutaj dwa razy w roku odbywają się prestiżowe Międzynarodowe Festyny i Turnieje Rycerskie. Gród to nie tylko miejsce gdzie odbywają się festyny i turnieje, ale stworzone zaplecze pozwala na prowadzenie wszelkiego rodzaju warsztatów rzemiosła średniowiecznego, lekcji fechtunku bronią historyczną, „żywych” lekcji historii, organizowanie koncertów muzyki dawnej, turnusów edukacyjnych i obozów rycerskich. Wewnątrz Grodu znajdują się m.in. karczma, zbrojownia, stajnia, pokoje gościnne, muzeum tortur. Obiekt wciąż się rozbudowuje i poszerza swoją ofertę turystyczną.

Rezerwacji terminów i organizacji różnego rodzaju imprez oraz atrakcji w grodzie 

prosimy dokonywać u Kasztelana Grodu Andrzeja Kościuka

nr tel. + 48 602 613 386; www.grod.pl.tl;

 

Gród rycerski powstał w sąsiedztwie zalewu Biskupice – Brzózka, który jest idealnym miejscem do wędkowania oraz aktywnego wypoczynku nad wodą. 42 - hektarowa tafla wody pozwala wędkarzom na udane połowy, a amatorom sportów wodnych popływać łódkami, kajakami, rowerami wodnymi, popływać na desce. Przy Grodzie znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego, quadów oraz sprzętu do paintballa:

Kontakt: Wypożyczalnia sprzętu Marcin Czech:
nr tel. +48 694 945 892; www.active-time.pl