Logo Byczyny

Zabytki Gminy Byczyna

BISKUPICE: Drewniany kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela z 1626 r. Cmentarz żydowski z poł. XIX w., znajdujący się na wzgórzu przy drodze krajowej nr 11 (nieopodal przejazdu kolejowego). Klasycystyczny pałac z ok. 1800 r. wraz z parkiem krajobrazowym z końca XVIII w. Pałac obecnie jest wł. prywatną Państwa Janik i znajduje się tam gospodarstwo agroturystyczne „Dwór Zacisze” z pokojami gościnnymi. Kontakt „Dwór Zacisze” +48 606 475 412 email: krystyna.janik@gmail.com, www.biskupice49a.ovh.org lub www.kjanik.spanie.pl.


BOREK: Pozostałości zabudowań folwarcznych historycznie przynależących do dóbr roszkowickich.


CIECIERZYN: Neogotycki murowany kościół filialny z 1878 r. pw. św. Stanisława Kostki. Park podworski z ruinami jednego z najpiękniejszych pałaców gminy Byczyna (wł. prywatna).


CHUDOBA: Zabudowania folwarczne stanowiące historycznie część dóbr dobiercickich.


DOBIERCICE: Kościół filialny pw. św. Jana z Dukli z 1861 r. Zespół dworsko – folwarczny założony w XIX/XX w. oraz park podworski z XIX w. W sąsiedztwie parku staw wędkarski odtworzony dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej w 2007 r.


GOŁKOWICE: Drewniany kościół filialny pw. św. Jana Chrzciciela z 1767 r. Pałac z 1750 r. jest najstarszym tego typu obiektem w gminie Byczyna. Obecnie własność prywatna Pana Janusza Jasińskiego, który prowadzi w nim gospodarstwo agroturystyczne znane i cenione m. in. za zajęcia jazdy konnej oraz możliwość powędkowania na stawie przy pałacu. Kontakt „Pałac w Gołkowicach” J. Jasiński nr tel. +48 502 136 412 email: palacgolkowice@op.pl; www.jaklugo.e-kolot.pl

golkowice_kosciol_2005_02.jpeg


GOSŁAW: Klasycystyczny dwór wzniesiony w 1800 r., obecnie można zobaczyć tzw. nowy dwór, który jest wł. prywatną.


JAKUBOWICE: Drewniany kościół filialny pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski z 1585 r. Zespół dworsko - folwarczny założony w XVIII w. (wł. prywatna). Park podworski z XIX w.


JANÓWKA: „Ośrodek wiedzy przyrodniczej” wraz placem zabaw i sztucznym boiskiem utworzony przy pomocy środków Unii Europejskiej. Z uwagi na okoliczne lasy miejscowość atrakcyjna dla grzybiarzy.


JAŚKOWICE: Dawny klasztor Sióstr Boromeuszek z końca XIX w., odremontowany w 2009 r. obecnie znajdują się tu mieszkania komunalne. W odległości ok. 2 km. Znajdują się ruiny folwarku Kluczów, gdzie miała miejsce niemiecka prowokacja przed rozpoczęciem II wojny światowej.


KOCHŁOWICE: Stylizowany pałac dworski Karola Jordana z 1923 r. (wł. prywatna).


KOSTÓW: Pałac w stylu późnobarokowym z końca XVIII w. rozbudowany w XIX w. (obecnie wł. prywatna) wraz z parkiem podworskim. Neobarokowy kościół parafialny pw. św. Augustyna z 1911 r. Mogiła powstańców śląskich z 1921 r. na cmentarzu parafialnym. Ewangelicka kaplica na cmentarzu ewangelickim (obecnie w ruinie).


MIECHOWA: Drewniany kościół filialny pw. św. Jacka z 1529 r. Wyremontowany w latach 2005-2009 zyskał prestiżową nagrodę Ministra Kultury „Zabytek zadbany”. Klasycystyczny dwór z 1818 r. (obecnie wł. prywatna w ruinie).

miechowa.jpeg


NASALE: Kościół katolicki pw. św. Wawrzyńca z 1870 r.. Dwór klasycystyczny z 1-szej poł XIX w. (wł. prywatna). W miejscowości znajdował się drewniany kościół pw. św. Wawrzyńca z XVI w., jednak w 2010 r. spłonął w pożarze. W 2010 r. powstał tutaj przy dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej atrakcyjny kompleks rekreacyjny.


PARUSZOWICE: Kaplica ewangelicka z XV w. Dwór z XIX w. wraz z parkiem podworskim. Gorzelnia z XIX w. „Centrum oświatowo – kulturalne” utworzone w 2006 r. przy pomocy środków Unii Europejskiej.


POLANOWICE: Kościół parafialny pw. Najświętszej Marii Panny z pocz. XX w. Pałac wraz z parkiem z 1872 r. (obecnie wł. prywatna).


PROŚLICE: Drewniany kościół filialny pw. Najświętszego Serca Jezusowego z 1580 r. Pomnik przyrody 500 - letnia lipa (przy wjeździe do miejscowości od strony Byczyny). Zespół pałacowo-parkowy z przełomu XVIII i XIX w. Obecnie jest obiektem agroturystycznym, który prowadzi „Hetman Roma Byczyna” Sp. z o.o. Mieści się tutaj Europejskie Centrum Rzemiosła Rycerskiego. W proślickim parku znajduje się największe w Europie skupisko lęgowe słowika. Stąd też zwane jest „Doliną słowików”. Kontakt „Hetman Roma Byczyna” Sp.z o.o. nr tel.+48 77 413 55 82, tel. kom. +48 501 388 798, +48 606 394 451; email: info@hrbyczyna.pl, www.hrbyczyna.pl

proslice_palac_2005_01.jpegproslice_kosciol_2005_03.jpeg


PSZCZONKI: Zespół dworsko-folwarczny z dworem z 1925 r. i z parkiem krajobrazowym. Obecnie wł. prywatna.


POGORZAŁKA: Założona w drugiej połowie XVIII w. miejscowość szczyci się okolicznymi lasami, które „zaspokoją gust najbardziej wybrednych myśliwych czy grzybiarzy”.


ROSZKOWICE: Kościół pw. św. Antoniego z końca XIX w. w stylu neoromańskim. Pałac z 1845 r. wraz z parkiem wybudowany z fundacji Wilhelma von Taubadel (wł. prywatna).


SARNÓW: Dwór z przeł. XVIII i XIX w. Kaplica cmentarna z XX w. z barokowym ołtarzykiem z pocz. XVIII w.