Logo Byczyny

Opolszczyzna wśród 25 najlepszych regionów przyszłości Europy według Financial Times

FDI - Opolskie - Top 10.jpeg FDI - Opolskie - Top 25.jpeg

          Magazyn fDi Intelligence należący do koncernu Financial Times opublikował w dniu 13.02.2012r. ranking „Europejskie regiony przyszłości 2012/2013”, w którym województwo opolskie znalazło się na 2. miejscu w Europie Środkowo – Wschodniej i na 22. miejscu w całej Europie pod względem strategii pozyskiwania inwestorów zagranicznych.

       - Bardzo cieszy nas to wyróżnienie, zwłaszcza że  powyższy ranking jest w pełni niezależny i niezmiernie prestiżowy w środowisku międzynarodowych koncernów zainteresowanych inwestycjami bezpośrednimi – mówi Arkadiusz Tkocz Dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.
          - Dzięki znalezieniu się w elitarnym gronie „regionów przyszłości”  łatwiej będzie zainteresować potencjalnych inwestorów do przyjrzenia się ofercie woj. opolskiego.
        W kategorii „Strategia pozyskiwania inwestycji zagranicznych w Europie Środkowo – Wschodniej” lepsza od Opolszczyzny okazała się jedynie Małopolska. Niżej ocenione zostały między innymi Śląsk i Wielkopolska, konkurując m.in. z regionami Ukrainy, Bułgarii i Rosji. Wśród najlepszych europejskich miast najbardziej atrakcyjny dla nowych inwestycji okazały się Londyn, Paryż i Wiedeń (Warszawa znalazła się na 22. miejscu).
        Ranking ten tworzony jest w oparciu o zestawienie danych dotyczących miast oraz regionów europejskich oceniane przez niezależnych ekspertów w siedmiu kategoriach: potencjał gospodarczy, zasoby ludzkie, efektywność kosztowa, jakość życia, przyjazność względem biznesu oraz strategia promocji w odniesieniu do bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Przystąpienie do konkursu następuje na wniosek miasta/ regionu. W przypadku województwa opolskiego akces zgłoszony został przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. W szczegółowym formularzu aplikacyjnym należało wskazać m.in. podejmowane inicjatywy na rzecz przyciągnięcia inwestycji do regionu, najważniejsze branże i firmy już funkcjonujące na Opolszczyźnie w poszczególnych sektorach, stosowane zachęty dla inwestorów, koszty kupna i wynajmu (m.in. powierzchni biurowej, hali produkcyjnej oraz budynków mieszkalnych), a także przeciętne miesięczne wynagrodzenie.
 
 opolskie.jpeg
 

 www.investinopolskie.pl