Logo Byczyny

Innovations in Youth Development - wizyta studyjna w USA

         W dniach 4 – 14 grudnia 2013 r. Marek Mendel – dyrektor Zespołu Szkół Gimnazjalnych, Licealnych i Zawodowych w Byczynie wraz z dziewięcioma innymi osobami pracującymi z młodzieżą z całej Polski, wyłonionymi w drodze konkursu uczestniczył w wizycie studyjnej w Stanach Zjednoczonych, która przebiegała pod hasłem: „Innowacje w pracy z młodzieżą”. Realizacja wizyty odbywała się w ramach Programu International Vistor Leadership i była finansowana przez Departament Stanu USA, Ambasadę Amerykańską, Polsko - Amerykańską Fundację Wolności i Szkołę Liderów z Warszawy.

Grupa odwiedziła trzy miasta: Waszyngton, Luisville i Chicago, uczestnicząc  w 18 spotkaniach tematycznych. Organizacje i instytucje goszczące zadbały o wysoki poziom merytoryczny i organizacyjny spotkań. Nad wszystkim czuwali przedstawiciele Departamentu USA w osobie Daniela Orange. Gościliśmy w szkołach i miejscach gdzie młodzież chętnie przychodzi w czasie wolnym aby rozwijać swoje zainteresowania. I tak np. w Waszyngtonie dowiedzieliśmy się że Burmistrz ma swojego odpowiednika, który zajmuje się wraz ze swoją radą problemami młodych i z dużymi sukcesami są one rozwiązywane, a wiele jest wdrażanych w życie przez lokalne władze. W Luisville w Centrum Kultury, każdy może przyjść na imprezę pt. „Otwarty mikrofon” i zaprezentować swoją twórczość, szczególnie jest to ważne dla młodych poczatkujących artystów. Byliśmy również z wizytą w rodzinie amerykańskiej, która zaprosiła nas na kolację do swojego domu. W Chicago natomiast tematem bardzo interesującym oczywiście było zapewnienie bezpieczeństwa w szkołach. W tym celu spotkaliśmy się z detektywem z Chicago Police Department Peer Jury Program. Pani Phillis D. Little opowiedziała o projekcie pn. „Młodzieżowi  ławnicy”. Było również spotkanie zorganizowane przez West Side Youth Technical Entrepreneur Center w południowej dzielnicy Chicago, w którym młodzież uczy się przedsiębiorczości. Wszystkie spotkania były bardzo interesujące i potwierdzały regułę, że do pracy z młodzieżą należy wykorzystać swoje pasje i zainteresowania.

Wielkie podziękowania dla Szkoły Liderów - za zaufanie i wiarę w nas, za możliwość udziału w tak niezwykłym programie, za bieżące działania, gorące zaangażowanie i wsparcie. Wielkie dzięki dla Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Ambasady USA i Departamentu Stanu USA za istnienie tego programu i możliwość naszego w nim udziału; to było naprawdę wspaniałe! Dziękujemy za wielki wysiłek organizacyjny i finansowy. Dziękujemy też za fantastyczny program - organizatorom, a także wszystkim, tak licznym i wartościowym osobom, instytucjom, które nas gościły. Chociaż żal, że amerykańska przygoda już się skończyła, to cieszymy się też, że jesteśmy tutaj i będziemy mogli podzielić się z innymi tym, co stało się naszym udziałem. Zapraszam o obejrzenia galerii zdjęć.

Marek Mendel

 

Chicago:

DSC_1.jpeg DSC_8877.jpeg DSC_8908.jpeg

DSC_9014.jpeg DSC_9078.jpeg DSC_9164.jpeg

Luisville:

DSC_1005.jpeg DSC_1112.jpeg DSC_8619.jpeg

DSC_8633.jpeg DSC_8734.jpeg DSC_8771.jpeg

Waszyngton:

DSC_0007.jpeg DSC_0009.jpeg DSC_0063.jpeg

DSC_8240.jpeg DSC_8288.jpeg DSC_8331.jpeg