Logo Byczyny

Festiwal - rzemiosło dawne u was i u nas 08-09.09.2012 r.

plakat_A3_festiwal3.jpeg

Projekt „Festiwal – rzemiosło dawne u was i u nas” opiera się na współpracy polskich i czeskich rzemieślników. Dzięki niemu wytwórcy rzemiosł dawnych będą mieli okazję spotkać się w średniowiecznym grodzie w Biskupicach pod Byczyną podczas historycznej imprezy w dniach 8-9 września 2012 r. Jest on współfinansowany ze środków EFRR oraz ze środków budżetu państwa. Partnerami działań są: Spółdzielnia Socjalna „Gród”  (Pl) oraz Szermirski Spolek z Jesenika (Cz).

Głównym celem przedsięwzięcia jest wymiana oraz promocja towarów i tradycyjnych wyrobów z obu stron granicy. Dzięki festiwalowi turyści z całego terenu przygranicznego będą mogli zapoznać się zarówno z tradycją rzemieślniczą obu krajów, jak i życiem obozowym w średniowieczu. Atrakcjami podczas festiwalu będą liczne warsztaty ginących zawodów takich jak mincerz, płatnerz, kowal, garncarz, kaletnik, tkacz, wikliniarz, itp. Odbędą się również pokazy walk rycerskich, fireshow, turniej łuczniczy, pokazy artyleryjskie, warsztaty tańca dawnego oraz występy artystów i koncerty zespołów muzyki dawnej. Turyści będą mieli okazję czerpać papier, nauczyć się strzelać z łuku lub rzucać toporem i włócznią. Wezmą także udział w grach i zabawach plebejskich. 

Sobota, 8 września

Kościół p.w. Św. Mikołaja w Byczynie

10.00 – pasowanie rycerzy z Polski i zagranicy wg XIII-wiecznej formuły

Gród w Biskupicach pod Byczyną 12.00 – 22.00

12.00 – Powitanie bractw z Polski i zagranicy i rozpoczęcie pokazów rzemiosł dawnych i jarmarku dawnego

12.15- 16.00 – występy artystów z Polski i Czech: pokazy tańców, walk, szermierki, scenek średniowiecznych, koncerty muzyki dawnej, gry i zabawy plebejskie, turniej łuczniczy, warsztaty tańców dawnych, rozgrywki średniowiecznych konkurencji sprawnościowych

16.00 – turniej rycerski

17.30 – walki drużynowe i pokazy artyleryjskie

18.00 – 21.30 – koncerty zespołów folkowych i dawnych, pokazy scenek i tańców dworskich

21.30 – fireshow

Niedziela, 9 września

12.00 – 15.00

Pokazy artystyczne wykonawców z Czech

Jarmark średniowieczny

Karczma staropolska

Warsztaty rzemiosł dawnych

Gry i zabawy plebejskie

 ssoge2012_nowy_byczyna.jpeg
ssoge2012_nowy3.jpeg