Logo Byczyny

Narodowe Czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza w Ekspozeum w Byczynie 06.09.2014 r.

Gmina Byczyna wzięła udział w tegorocznej akcji Narodowego Czytania, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. To już trzecia edycja tej akcji, ale Byczyna wzięła w niej udział po raz pierwszy. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Narodowe Czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza, które odbyło się w sobotę, 6 września 2014 r. w Ekspozeum i zgromadziło sporą liczbę uczestników zostało zorganizowane przez Gminę Byczyna, Ośrodek Kultury oraz Publiczne Gimnazjum w Byczynie.

Wybrane fragmenty „Ogniem i mieczem”, „Potopu” czy „Pana Wołodyjowskiego” czytali pracownicy Urzędu Miejskiego, kierownictwo i przedstawiciele różnych gminnych instytucji oraz organizacji pozarządowych i stowarzyszeń, dyrekcja i pracownicy gminnych szkół, dzieci i młodzież, reprezentanci lokalnych mediów, kościoła oraz mieszkańcy gminy.

Każdy uczestnik czytania otrzymał pamiątkowy dyplom uczestnictwa w akcji oraz słodki upominek. Osoby, które zabrały ze sobą z domu prywatne egzemplarze Trylogii, mogły otrzymać na kartach swoich książek pamiątkową pieczątkę akcji Narodowego Czytania.

Dodatkowo w ramach akcji w Byczynie został zorganizowany maraton filmowy z „Trylogią” w reż. Jerzego Hoffmana, który odbył się w Ośrodku Kultury w Byczynie. Zaplanowana została także wycieczka uczniów gimnazjum do Grodu Rycerskiego na lekcję muzealną pt.: „Polskie oręże i sztuka wojenna w XVII wieku.”

 

Zdjęcia: Urząd Miejski w Byczynie oraz Zbigniew Woźniakowski: