Logo Byczyny

Wolontariuszka z Byczyny laureatką konkursu Barwy Wolontariatu

W  czwartek, 4 grudnia w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu odbyła się Gala Wolontariatu.  Jak co roku, nagrodzeni zostali najlepsi wolontariusze oraz organizacje przyjazne wolontariuszom w województwie opolskim. Gala Wolontariatu została zorganizowana przez Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w ramach projektu pn. „Więcej wiemy – lepiej pomagamy bis” (7.2.1 PO KL), który realizowany jest w partnerstwie z Opolskim Centrum Demokracji Lokalnej FRDL.

Gala Wolontariatu, organizowana przez Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych to uczta dla wszystkich tych, których pasją jest pomaganie. Konkurs Barwy Wolontariatu już na stałe wpisał się w kalendarz ważnych wydarzeń dla opolskich organizacji pozarządowych i nie tylko. Zgłaszani są do niego kandydaci na najlepszego wolontariusza oraz organizację przyjazną wolontariuszom. Kapituła, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele organizacji i przedstawiciele władz samorządowych regionu, za każdym razem ma bardzo trudne zadanie. - W tym roku wpłynęło około 20 zgłoszeń na konkurs Barwy Wolontariatu. Jest to zarazem wiele i niewiele. Wydaje się, że skromność wolontariuszy z Opolszczyzny jest na tyle duża, że nie pozwala na samodzielne zgłaszanie się do Konkursu a organizacje czy instytucje, które chciałyby zgłosić swoich wolontariuszy, często są tak zajęte swoimi codziennymi obowiązkami i po prostu im to umyka. Aczkolwiek tegoroczne zgłoszenia sprawiły Kapitule Konkursowej niemały dylemat. Ciężko było wybrać spośród nich laureatów, dlatego oprócz miejsc z podium, zostały przyznane dwa wyróżnienia – opowiada Karolina Bujak z OCWiP. W tym roku wyróżnienia otrzymały: Justyna Szlezinger (pierwsze miejsce), Natalia Gajowska (drugie miejsce) i Jagoda Stolze (trzecie miejsce). Wyróżnienia otrzymali: Sebastian Wicher i Agnieszka Bąkowska

W konkursie Organizacja Przyjazna Wolontariuszom dyplomy otrzymało aż dziewięć organizacji, klubów wolontariatu, szkół i firm: Szkolny Klub Wolontariusza przy Publicznym Gimnazjum w Paczkowie, Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia, Fundacja Rozwój, Świetlica Środowiskowa Oaza, Nutricia ZP SP z o.o. Opole, Młodzieżowy Wolontariat Klub 8 Fundacji ŚWIAT NA TAK przy Publicznym Gimnazjum,  Zespół Szkół Gimnazjalnych, Licealnych i Zawodowych w Byczynie, Szkolne Koło Wolontariatu przy Zespole Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu oraz Stowarzyszenie „WIOSNA” Akademia Przyszłości.

Trzecie miejsce w konkursie na najlepszego wolontariusza przypadło Jagodzie Stolze, absolwentce Gimnazjum im Polskich Noblistów w Byczynie, która współpracuje ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Jaśkowice „Jasiek”. Współorganizowała m.in. bal karnawałowy i warsztaty rękodzieła. Brała udział w WOŚP.  Oprócz tego, brała udział w szkolnej zbiórce makulatury, nakrętek i żywności dla osób potrzebujących. Pomagała przy organizacji Tygodnia Edukacji w Publicznym Gimnazjum w Byczynie.  Tych akcji i pomysłów na pomaganie można by wymieniać w nieskończoność. Jak podsumowuje Jagoda: - Wolontariuszem nie jest się tylko podczas akcji – jest się nim codziennie. Nazywam to „instynktem wolontariusza”. W pracy, szkole, sklepie, na placu zabaw… wszędzie gdzie są ludzie i zwierzęta. Codzienne sytuacje wymagają od nas pomocy innym.

Koordynatorem gimnazjalnego wolontariatu jest p. Kalina Włodek.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy, zwłaszcza naszej mieszkance Jagodzie!

P1020653.jpeg P1020647.jpeg