Logo Byczyny

Szukamy dawcy dla Mariana

30 maja odbędzie się w Byczynie Dzień Dawcy Szpiku Kostnego. Mamy nadzieję, że wówczas znajdzie się genetyczny bliźniak dla Mariana Gmyrka, który zmaga się z rakiem krwi i czeka na przeszczep szpiku.

Marian Gmyrek ma 50 lat. Mieszka w Byczynie. Jest wspaniałym mężem i ojcem.

- Kiedy obchodziłem ostatnie urodziny, zastanawiałem się nad dotychczasowym życiem. Ile już za mną? A ile wciąż przede mną? – pisze Marian w liście ze szpitalnej sali. – Walczę każdego dnia, by słowa „Śpieszmy się kochać ludzi, bo tak szybko odchodzą”, były tylko cytatem, a nie historią mojego życia.

Marian  Gmyrek jeszcze do niedawna prowadził normalne życie. Pracował, cieszył się rodziną - żoną Agatą oraz córkami Pauliną i Natalią, a także znajdował czas na pasje – wędkarstwo, spacery z psem i bieganie – ma nawet na koncie  ukończony maraton.

Nagle, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, dowiedział się o tym, że jest chory na ostrą białaczkę szpikową. Od tamtej chwili walczy każdego dnia, przyjmując w szpitalu kolejne cykle chemioterapii.

Jedyną szansą dla Mariana jest przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego. Ale ma on tak nietypowy genotyp, że w światowych rejestrach dawców szpiku i komórek macierzystych, nie znalazł się genetyczny bliźniak dla byczynianina.

Dlatego Fundacja DKMS Polska, wspólnie z Urzędem Miejskim i Ośrodkiem Kultury w Byczynie organizują Dzień Dawcy Szpiku Kostnego. Odbędzie się on w sobotę 30 maja od 12.00 do 18.00 w Ośrodku Kultury przy ul. Borkowskiej.

- Mamy nadzieję, że wówczas znajdzie się dawca dla Mariana – mówi Joanna Surdyk z DKMS. – Im więcej ludzi się zgłosi, tym większa szansa, że będzie wśród nich genetyczny bliźniak.

Dawcą może zostać każda zdrowa osoba między 18. a 55. rokiem życia, która waży minimum 50 kg i nie ma dużej nadwagi.

- Aby określić antygeny cech zgodności tkankowej, wystarczy pobrać 4 mililitry krwi, to trwa dosłownie parę sekund – tłumaczy Joanna Surdyk. – Faktycznym dawcą zostaje się wtedy, gdy się okaże, że potencjalny dawca posiada takie same cechy zgodności tkankowej jak pacjent cierpiący na raka krwi. Ale nim to się stanie, genetyczny bliźniak przechodzi bardzo szczegółowe badania lekarskie. Praktycznie jest prześwietlany od stóp do głów. Po pierwsze lekarze muszą mieć pewność, że jest całkowicie zdrowy i pobranie szpiku albo komórek macierzystych nie odbije się negatywnie na jego organizmie. Po drugie u chorego tuż przed przeszczepem odporność jest „wygaszana” niemal do zera, by zdrowy szpik mógł „zaatakować” ten chory. Chodzi o to, aby dawca nie przekazał biorcy swoich obciążeń.

Istnieją dwie metody pobrania komórek macierzystych. Pierwsza – i powszechniejsza - to pobranie z krwi obwodowej.

- Na cztery dni przed pobraniem dawca przyjmuje czynnik wzrostu, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopochodne.

- Komórki pobiera się od dawcy metodą aferezy – mówi Joanna Surdyk. – Polega ona na tym, że na obu przedramionach zakłada mu się dojścia dożylne, tak jak podczas zwykłego pobrania krwi. Krew przepływa z jednego przedramienia poprzez tak zwany separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym do organizmu.

Zabieg nie wymaga pobytu w szpitalu i trwa ok. 3 – 4 godzin.

- Druga metoda to pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej – nie jest to rdzeń kręgowy – tłumaczy Joanna Surdyk. – Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. Pobrany szpik regeneruje się całkowicie w organizmie w ciągu dwóch tygodni.

W Polsce co godzinę ktoś się dowiaduje, że ma białaczkę. Z każdym nowym potencjalnym dawcą wzrasta szansa na pokonanie raka krwi.

- Jeśli dziś przyłączysz się do walki z rakiem, jutro może okazać się, że to właśnie ty uratujesz komuś życie – mówi Joanna Surdyk. – Trudno o większą radość i satysfakcję.

Marian Gmyrek bardzo czeka na swojego genetycznego bliźniaka.

- Mam dla kogo i po co żyć – wyjaśnia. – Dlatego bardzo proszę, wesprzyj mnie oraz innych pacjentów dotkniętych nowotworem krwi. Przyjdź ze swoją rodziną i przyjaciółmi 30 maja do Ośrodka Kultury. Zarejestrujcie się podczas byczyńskiego Dnia Dawcy Szpiku.

DSCN5648.jpeg

DSC04734 (2).jpeg