Logo Byczyny

Uczcili majowe rocznice

Kombatanci, świadkowie historii, władze miasta, poczty sztandarowe, przedszkolacy i uczniowie uczcili rocznice ważnych dla Polski wydarzeń historycznych.

Uroczystość odbyła się w piątek 15 maja. Rozpoczął ją biało – czerwony przemarsz ulicami miasta – od Baszty Niemieckiej do rynku.

Wzięli w niej udział kombatanci i świadkowie historii: Danuta Sąsiadek, Maria Pyrka, pułkownik Wojciech Szmigiel, Kwiryn Mączka, Edwin Prokopowicz, Piotr Dziadek i Władysław Buła, wiceburmistrz Katarzyna Zawadzka, sekretarz Maciej Tomaszczyk, Iwona Sarnowska – dyrektor Ośrodka Kultury, Wioletta Kardas - dyrektor Centrum Integracji Społecznej Cispol w Polanowicach, a także placówki oświatowe z Byczyny.

- Maj jest dla Polski miesiącem szczególnym – mówiła wiceburmistrz Katarzyna Zawadzka. – Wspominamy między innymi uchwalenie Konstytucji 3. Maja, zakończenie II wojny światowej, bitwę pod Monte Cassino, czy rocznicę wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. To wystarczające powody do tego, by świętować i być dumnym z naszej ojczyzny. Dlatego bardzo się cieszymy, że nasza dzisiejsza uroczystość łączy pokolenia. Przede wszystkim bardzo gorąco witam kombatantów i świadków historii.  Szanowni Państwo, to, co w życiu przeżyliście, to, co zrobiliście dla naszego kraju i dla nas, sprawia, że jesteście dla nas wzorem, autorytetem, skarbnicą pamięci i to właśnie od Was chcemy się uczyć jak kochać Polskę. Witam także najmłodszych mieszkańców Byczyny, najmłodsze pokolenie polskich patriotów. Dziękuję także wszystkim nauczycielom za to, że zachęcili uczniów do udziału w tej uroczystości. Naród bez pamięci jest pozbawiony swojej tożsamości. Zatem wspominajmy, świętujmy, byśmy nie zapomnieli kim jesteśmy.

Przedszkolaki wyrecytowały wspólnie wiersz „Katechizm polskiego dziecka”. Wystąpił także zespół wokalny z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Zamoyskiego w Byczynie pod kierunkiem Joanny Radom, chór z Publicznego Gimnazjum, którym dyrygował Leszek Świsulski, wokalistki z Ośrodka Kultury, a w poetyckich prezentacjach Kinga Bartosiewicz i panie ze Stowarzyszenia Civitas Christiana – Zofia Piórczyńska i Grażyna Mączka.

Pomysłodawcą patriotycznej uroczystości był Zdzisław Comporek, a organizatorami nauczyciele gimnazjum Anna Pliszek, Kalina Włodek i Krzysztof Chojak.

Po części oficjalnej gimnazjaliści z klasy III b, wychowankowie Sylwii Jakubowskiej – Mączki, spotkali się z najstarszymi gośćmi uroczystości na niezwykłej lekcji historii.

Na zakończenie złożono kwiaty i zapalono znicz pod Pomnikiem Nieznanych Żołnierzy Września 1939 roku na starym cmentarzu w Byczynie.