Logo Byczyny

Partnerstwo zostało odnowione

W sobotę 20 czerwca gminy Byczyna i Deidesheim odnowiły akt partnerstwa, który podpisany został 13 lat temu.

Od piątku 19 czerwca do niedzieli 21 czerwca gościła w Byczynie 9 – osobowa delegacja z Deidesheim na czele z burmistrzem Theo Hoffmannem.

Jej trzon stanowili strażacy z Niederkirchen i Meckenheim, którzy przywieźli samochód strażacki Volkswagen LT 31 z pełnym wyposażeniem dla obchodzącej 80 – lecie istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Janówce.

Podczas wizyty został też odnowiony akt partnerstwa między obu gminami, który podpisali burmistrzowie m.in. w obecności radnych Rady Miejskiej w Byczynie.

- Chodzi nam o to, by partnerstwo żyło, chcemy je wypełnić nową treścią – mówi burmistrz Robert Świerczek. – Dlatego będziemy kładli nacisk na kontakty nie tylko między urzędami, ale przede wszystkim między stowarzyszeniami, strażami, szkołami, emerytami czy przedsiębiorcami.

Plany na zacieśnienie współpracy są ambitne i konkretne. Obie gminy powołają urzędników odpowiedzialnych za współpracę i wyodrębnią w swoich budżetach środki na dofinansowanie projektów partnerskich.

Oprócz tego urzędy będą się wymieniać pracownikami. Jak się pracuje w partnerskiej gminie, będą mieli okazję sprawdzić także radni i burmistrzowie.

Gmina Byczyna będzie też brała udział w bożonarodzeniowym jarmarku w Deidesheim, który jest najstarszy w regionie.

- A już w przyszłym roku młodzieżowa drużyna pożarnicza z Niemiec spotka się podczas obozu szkoleniowego z rówieśnikami z Byczyny – dodaje burmistrz.

 

partnerstwo polska wersja.jpeg partnerstwo niemiecka wersja.jpeg