Logo Byczyny

Dożynki wojewódzkie już za nami

6 września na stadionie miejskim w Byczynie odbyły się dożynki wojewódzkie. Wzięli w nich udział rolnicy z całej Opolszczyzny. Gospodarzami święta plonów byli burmistrz Robert Świerczek, starosta Piotr Pośpiech oraz marszałek Andrzej Buła. Honory starostów dożynkowych pełnili Marzena Nawrot i  Artur Ptak, a wicestarostów Marzena Bieniaszewska i Krystian Skrzypczyk.

Barwny dożynkowy korowód wyruszył w niedzielny poranek z byczyńskiego rynku. Na jego czele szli wojowie z Opolskiego Bractwa Rycerskiego. Za nimi podążała orkiestra dęta z mażoretkami, poczty sztandarowe, dzieci ze szkół z gminy Byczyna, parlamentarzyści, samorządowcy, a przede wszystkim rolnicy i reprezentacje opolskich gmin z koronami i wieńcami dożynkowymi. Pochód zamykały korowody z byczyńskich sołectw, które w zabawny i pomysłowy sposób przedstawiały życie wsi.

Uroczystości na stadionie rozpoczęła msza święta, którą odprawili biskupi Łukasz Buzun (diecezja kaliska) oraz Andrzej Czaja (diecezja opolska). Liturgię uświetnił występ chóru Radość pod kierunkiem Heleny Kołtowskiej oraz orkiestry dętej pod batutą Henryka Barcza.

Po mszy dziękczynnej odbyła się dożynkowa gala. W trakcie gali gospodarze święta plonów oraz sołtysi dzielili się chlebem z uczestnikami uroczystości. Nie zabrakło też medali i odznaczeń.

Za zasługi dla województwa uhonorowani zostali starosta Piotr Pośpiech i Krzysztof Chojak – artysta, nauczyciel i radny Rady Miejskiej w Byczynie.

Medale „Zasłużeni dla rolnictwa” otrzymali: Marzena Nawrot, Artur Ptak, Zdzisław Nawrot, Krzysztof Rożniatowski, Krzysztof Woźnik, Józef Bauke i Jacek Kulisiński.

Ale działo się nie tylko w namiocie dożynkowym.

Firma Thermoshield, producent farb elewacyjnych i energooszczędnych, zorganizowała konkurs „Wymaluj byczyński ratusz z Thermoshield”.

- Za każdego uczestnika konkursu gmina otrzyma farbę na rewitalizację ratusza – mówi wiceburmistrz Katarzyna Zawadzka. – Bardzo nam się ona przyda, gdyż przymierzamy się do remontu. Dzięki konkursowi również najmłodsi mieszkańcy gminy mogą choć w małym stopniu włączyć się w upiększanie małej ojczyzny.

Teraz wszystkie prace zostaną zaprezentowane na wystawie. Najpiękniejsze wybierze publiczność podczas głosowania. Na laureatów konkursu, a także na głosujących czekają farby ufundowane przez sponsora.

- Konkurs zamierzamy kontynuować jeszcze w tym roku, być może przy okazji jakiejś większej imprezy dla dzieci i młodzieży – tłumaczy wiceburmistrz.

Tauron zaprosił dzieci do akcji „Bezpieczniki Taurona”, gdzie pod okiem fizyków mogli obserwować doświadczenia z prądem.

Natomiast  w namiocie Stowarzyszenia Jasiek z Jaśkowic panie mogły sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z dożynek wojewódzkich w ramach akcji „Kobiety na traktory”.

- Z możliwości zapozowania na Ursusie C 25 skorzystało ponad siedemdziesiąt pań – mówi Marlena Bednarska.

Wiadomo już, kto wystąpi w kalendarzu promocyjnym gminy Byczyna, będącym podsumowaniem akcji. Będą to: Radzisława Bernaś (Roszkowice), Monika Berger (Jakubowice), Aldona Boryczka (Gołkowice), Katarzyna Dominik (Byczyna), Elżbieta Gieras (Jaśkowice), Agnieszka Kość (Miechowa), Katarzyna Olejnik (Proślice), Alicja Pietryka (Ciecierzyn), Krystyna Sieja (Kochłowice), Dorota Wawrzyniak (Janówka), Michalina Wykrota (Borek) i wiceburmistrz Katarzyna Zawadzka.

- Z powodu bardzo dużego zainteresowania kalendarzem postanowiliśmy, że dołączymy do niego jeszcze jedną stronę ze zdjęciem wszystkich pań, które wzięły udział w castingu – mówi pomysłodawca kalendarza Jacek Ramach.

- Przygotowania do dożynek wojewódzkich w gminie można określić w dwóch słowach: to było pospolite ruszenie – mówi Katarzyna Zawadzka. – Zaangażowały się wszystkie sołectwa, które przepięknie udekorowały miejscowości i drogi dojazdowe do miasta. Byczyna też była niezwykle przystrojona, każda ulica w centrum, stadion, wszystkie najważniejsze punkty miały dożynkową dekorację. To zasługa pani Haliny Piasty i Samorządu Mieszkańców, którzy poświęcili mnóstwo godzin ciężkiej pracy, by upiększyć miasto. Również pani Halina wraz z Samorządem przystroili dożynkowy ołtarz. Misterne obrazy i  świeczniki to było po prostu arcydzieło. Śmiem twierdzić, że jeszcze nigdy ołtarz w czasie święta plonów nie był tak piękny, uroczysty i dostojny. Wszystkim tym osobom bardzo serdecznie dziękuję. Dziękuję też Cispolowi, Ośrodkowi Kultury i pracownikom Urzędu Miejskiego za wzorowe przygotowania do wojewódzkiego święta. Dziękuję sołtysom i wioskom za przepiękne korony i korowody. Pokazaliśmy siłę, pokazaliśmy jedność i jedyne co się nie udało, to pogoda.

Sponsorami i partnerami dożynek byli: Grupa Azoty, Polskie Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Tauron, Bank Spółdzielczy Namysłów, Bank Spółdzielczy Wołczyn, Kessel, Thermoshield – producent farb elewacyjnych i energooszczędnych, Stara Zajezdnia, Hotele DeSilva, MelaLerg, Pałac Pawłowice, Piekarnia Kłos, Piekarnia Foryś,  Algoria Piekarnia - Cukiernia, Chempest, Przedsiębiorstwo Rolne Agro – Par Paruszowice, Przedsiębiorstwo Rolne Kost – Rol Kostów, Ferma – Pol Zalesie – Zakład Rolny w Biskupicach, Centrala Nasienna, Marchem, KDM Musiałek Materiały Budowlane, Toyota Szic Opole, Auto – Center Szic Opole, Jan Kodra, Budownictwo Przemysław Zawadzki, Flora Praszka, Izba Rolnicza w Opolu. 

T_DYSTRYBUCJA_LOGOTYP_wersja_PROMO_wiodaca_pionowa_CMYK.jpeg