
Biuletyn Informacji Publicznej
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uprzejmie informuje, że od stycznia 2016r. zmieniają się zasady przyznawania prawa i wypłaty zasiłku macierzyńskiego.
Komu przysługuje zasiłek macierzyński?
Zasiłek macierzyński przysługuje osobie ubezpieczonej, która:
Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu – ojcu dziecka w przypadku:
Osobie uprawnionej do zasiłku macierzyńskiego przysługuje jeden zasiłek macierzyński bez względu na liczbę urodzonych/wychowywanych dzieci.
Wysokość zasiłku macierzyńskiego.
Zasiłek macierzyński wynosi 1.000 zł miesięcznie. Kwotę zasiłku macierzyńskiego przysługującego za niepełny miesiąc ustala się proporcjonalnie do ilości dni, za które przysługuje zasiłek macierzyński.
Przez jaki okres przysługuje zasiłek macierzyński?
Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres:
Kiedy zasiłek macierzyński nie przysługuje?
Zasiłek macierzyński nie przysługuje, jeżeli:
Ważne!
Osoba, która została wyłączona z ubezpieczenia (od dnia wyłączenia) traci prawo do zasiłku macierzyńskiego.
Co w przypadku pobrania zasiłku na dotychczasowych zasadach?
Jeżeli osoba ubezpieczona pobrała zasiłek macierzyński wypłacany na podstawie przepisów obowiązujących do dnia 31 grudnia 2015 r. (tj. w wysokości czterokrotnej emerytury podstawowej) to po dniu 1 stycznia 2016 r. przysługuje jej uzupełnienie zasiłku macierzyńskiego.
Przykład:
Ubezpieczona rolniczka, która urodziła dziecko w dniu 5 listopada 2015 r., a następnie pobrała zasiłek macierzyński na podstawie przepisów obowiązujących w dacie porodu (tj. w wysokości 4-krotnej emerytury podstawowej) w styczniu 2016 r. składa wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego na podstawie nowych przepisów. Rolniczka otrzyma od 1 stycznia 2016 r. do 2 listopada 2016 r. zasiłek macierzyński w wysokości 705 zł miesięcznie. Zasiłek w tej kwocie przysługuje rolniczce przez pozostałą część okresu brakującego do 52 tygodni licząc od dnia urodzenia dziecka.
Przykład:
Ubezpieczona rolniczka, która urodziła dziecko w dniu 1 stycznia 2015 r., a następnie w dniu 1 stycznia 2016 r. składa wniosek o zasiłek macierzyński wg nowych zasad otrzyma decyzję odmawiającą prawa do tego świadczenia, gdyż minął okres 52 tygodni licząc od dnia urodzenia dziecka.
Postępowanie w sprawie zasiłku macierzyńskiego
W celu rozpatrzenia przez jednostkę organizacyjną KRUS uprawnień do zasiłku macierzyńskiego należy złożyć wniosek o przyznanie prawa do zasiłku macierzyńskiego, a ponadto:
Ważne!
Prawo do zasiłku macierzyńskiego ustala się od miesiąca urodzenia, przysposobienia lub przyjęcia dziecka na wychowanie, jeżeli wniosek o ustalenie prawa do zasiłku macierzyńskiego zostanie złożony w terminie 3 miesięcy od dnia urodzenia, przysposobienia lub przyjęcia dziecka na wychowanie.
W przypadku złożenia wniosku w terminie późniejszym niż 3 miesiące od daty urodzenia, przysposobienia lub przyjęcia dziecka na wychowanie, jednak nie później niż w okresie przysługiwania zasiłku macierzyńskiego, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, którym wpłynął wniosek jednak nie wcześniej niż od dnia objęcia ubezpieczeniem.
Bliższe informacje dotyczące zasiłku macierzyńskiego można uzyskać na stronie internetowej www.krus.gov.pl oraz w każdej jednostce organizacyjnej KRUS.