Logo Byczyny

Napisali 140 listów

11 grudnia już po raz szósty w Technikum w Polanowicach został zorganizowany Maraton Pisania Listów w obronie praw człowieka. Przedsięwzięcie odbyło się pod patronatem Amnesty International.

- W sumie napisaliśmy sto czterdzieści listów – mówi nauczycielka Karolina Kryściak, organizatorka akcji.

Włączyli się w nią m.in. dyrektorzy szkoły – Barbara Dereń i Sławomir Olejnik, Katarzyna Sobania – komendantka Hufca Pracy i wychowawczyni OHP Małgorzata Biczysko, a także Wiesław Okaj z Ośrodka Kultury.  Najwięcej listów, bo aż sto, napisał Bartłomiej Dąbik, uczeń klasy IV TH.

Uczestnicy przedsięwzięcia najczęściej opowiadali się w obronie Teodory del Carmen Vasquez z Salwadoru, która została skazana na 30 lat więzienia za urodzenie martwego dziecka oraz Samana Naseema z Iranu, skazanego na śmierć.

Dużym wsparciem obdarzono również rodzinę Ranii Alabasii z Syrii. Członków rodziny – w tym sześcioro dzieci – aresztowano w 2013 roku.

- Maraton jest bardzo wartościową akcją i cieszę się, że starsi uczniowie z zaangażowaniem uczestniczą w pisaniu listów – relacjonuje Karolina Kryściak. – Jestem zadowolona, bo utwierdziłam się w przekonaniu, że „zaraziłam” młodzież tematem praw człowieka.