Logo Byczyny

Z wizytą w Koszęcinie

W piątek 15 stycznia pięćdziesięcioosobowa grupa mieszkańców Byczyny odwiedziła siedzibę Zespołu Śląsk. Wyjazd odbył się na zaproszenie Ewy Kruszyny, która pochodzi z podbyczyńskich Roszkowic, a pracuje w Śląskim Centrum Edukacji Regionalnej w Koszęcinie.

Uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć zabytkowy koszęciński pałac, który od 1953 roku jest siedzibą Zespołu Śląsk im. Stanisława Hadyny.

- Na remont obiektów i uczynienie z nich atrakcji turystycznej otrzymaliśmy 50 milionów złotych z Unii Europejskiej oraz 15 milionów ze Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego – opowiadała Ewa Kruszyna. – Organizujemy tu koncerty, warsztaty wokalne, baletowe, wizażu scenicznego, rękodzielnicze, z edukacji regionalnej. Ubiegły rok zakończyliśmy liczbą 110 tysięcy turystów. To naprawdę ogromny sukces, zważywszy na to, że oprócz Zespołu Śląsk i pałacu nie ma w Koszęcinie innych atrakcji. Gmina Byczyna ma dużo większy potencjał.

Byczynianie odwiedzili także kaplicę z kryptami ostatnich właścicieli pałacu z niemieckiego rodu Hohenlohe – Ingelfingen, wieżę widokową, a także mieli okazję dowiedzieć się, jak „od kuchni” wygląda praca w Zespole Śląsk.

- Po podpisaniu kontraktu, przez cały okres pracy w zespole, nie można ani schudnąć, ani przytyć – wyjaśniała Ewa Kruszyna. – Każdy członek zespołu ma stroje szyte na miarę, są one bardzo drogie – najdroższy kosztuje około dwudziestu pięciu tysięcy złotych, i stąd właśnie to obostrzenie.

W ciągu roku Zespół Śląsk koncertuje 120 razy, występuje w Polsce, ale także jest zapraszany w najodleglejsze zakątki świata.

- Do Stanów Zjednoczonych, Korei czy też Japonii – opowiadała Ewa Kruszyna. – Ale też cały świat przyjeżdża do nas, nie tylko po to, aby zwiedzać, ale także uczyć się polskiego folkloru.

Uczestnicy wycieczki wzięli także udział w koncercie grup z Ukrainy – z Żytomierza, Kijowa i Winnicy, które brawurowo zaprezentowały się w repertuarze kolędowym i rozrywkowym, serwując słuchaczom dawkę bardzo dobrej muzyki i silnych emocji.

Wyjazd do Koszęcina zapoczątkował współpracę gminy Byczyna z Zespołem Śląsk, a został zorganizowany przez Urząd Miejski w Byczynie, byczyński Związek Emerytów i Rencistów, a także Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej.