Logo Byczyny

Ile łączy, ile dzieli

Współpraca gimnazjum w Byczynie z międzynarodową organizacją zrzeszającą studentów z całego świata AIESEC,  trwa w najlepsze. Już szósty rok placówka gościła u siebie wolontariuszy, którzy prowadzą zajęcia w języku angielskim i realizują założenia Ośmiu Celów Milenijnych Narodów Zjednoczonych.

W ubiegłym tygodniu w PG w Byczynie gościło Khyati Bhuva z Indii, która zaprezentowała uczniom piękno swojego kraju, uczyła tradycyjnych hinduskich tańców i kilku zwrotów w swoim ojczystym języku. Uczestnicy projektu mogli nawet spróbować tradycyjnych indyjskich przekąsek.  Można było zapoznać się z alfabetem języka Hindi i napisać w nim swoje imię.

Khyati przeprowadziła zajęcia zarówno w gimnazjum w Byczynie, jak i w szkole ponadgimnazjalnej w Polanowicach. To była dla uczniów niezwykła szansa na poznanie kultur, które są odległe, czasem bardzo egzotyczne. Do tej pory placówka gościła już studentów m.in. z Singapuru, Egiptu, Chin, Brazylii, Ukrainy, Australii czy Malezji.

- Dzielą nas kilometry, ale łączy też bardzo wiele – podsumowali uczestnicy przedsięwzięcia. - Okazuje się, że często podzielamy wspólne pasje i zainteresowania, nasze smaki mają coś wspólnego nawet z tymi bardzo od nas odległymi. Takie lekcje to prawdziwa uczta kulturowa i językowa.

-  Ta współpraca to mój prawdziwy konik zawodowy – mówi nauczycielka Sylwia Jakubowska – Mączka, koordynatorka projektu. - Uczniowie mają możliwość zetknięcia się z żywym językiem i jego różnymi akcentami. To jest nieoceniona wartość. Dla mnie samej to przygoda, która motywuje do pracy, dodaje energii i jest szansą na wymianę doświadczeń zawodowych i kulturowych.

W organizację wizyt angażują się wszyscy angliści miejscowego Zespołu Szkół.

CAM00244.jpeg