Biuletyn Informacji Publicznej
Dnia 28.02.2013 r. podczas sesji Rady Miejskiej w Byczynie radni wyrazili zgodę na przystąpienie Gminy Byczyna do Lokalnego Funduszu Pożyczkowego „Samorządowa Polska” Byczyna sp. z o.o. z siedzibą w Byczynie oraz do Krajowego Funduszu Poręczeniowego „Samorządowa Polska” sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
Przystąpienie wiązało się z objęciem przez gminę Byczyna w kapitale zakładowym Lokalnego Funduszu Pożyczkowego „Samorządowa Polska” Byczyna sp. z o.o. czterech udziałów o wartości nominalnej 1000 złotych, co daje łączną wartość 4000 złotych oraz w kapitale zakładowym Krajowego Funduszu Poręczeniowego „Samorządowa Polska” sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie pięćdziesięciu udziałów o wartości nominalnej 1000 złotych, co daje łączną wartość 50000 złotych.
W dniu 5 kwietnia 2013 r. Burmistrz Byczyny Ryszard Grüner i dr Jacek Janiszewski prezes Zarządu Unii Gospodarczej Samorządowych Funduszy Pożyczkowych „Samorządowa Polska S.A.” podpisali akt założycielski spółki Lokalny Fundusz Pożyczkowy „Samorządowa Polska” z siedzibą w Byczynie.
Lokalny Fundusz Pożyczkowy „Samorządowa Polska” Byczyna sp. z o.o. jest pierwszą w Województwie Opolskim i czwartą w Polsce instytucją finansową, powołaną w ramach Programu „Samorządowa Polska”.
Celem powołanego Lokalnego Funduszu Pożyczkowego „Samorządowa Polska” Byczyna sp.
z o.o. z siedzibą w Byczynie jest wspieranie rozwoju mikro, małych i średnich przedsiębiorców zarejestrowanych w Gminie Byczyna poprzez ułatwienie im dostępu do finansowania dłużnego, w drodze udzielania im pożyczek na cele związane z podejmowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej, a także wspieranie wszelkich przedsięwzięć i inicjatyw służących rozwojowi przedsiębiorczości, w tym również z dziedziny ekonomii społecznej, realizowanych przez organizacje pozarządowe. Spółka będzie udzielała pożyczek do wysokości 25000 EUR mikro, małym i średnim przedsiębiorcom zarejestrowanym na terenie Gminy Byczyna.
Według założeń Lokalny Fundusz Pożyczkowy „Samorządowa Polska” z siedzibą w Byczynie będzie udzielał na rzecz małych i średnich przedsiębiorców 264 pożyczki rocznie (średnio 22 pożyczki miesięcznie), o przewidywanej przeciętnej wartości 24000 złotych, co spowoduje, iż zakładana wielkość udzielonych przez LFP pożyczek w skali roku wyniesie 6.336.000,00 złotych.
Przystąpienie gminy do wyżej opisanego programu ma na celu:
- wzrost aktywności gospodarczej przedsiębiorców, prowadząc do zwiększenia wpływów podatkowych do budżetu gminy,
- zwiększenie potencjału gospodarczego gminy,
- wzrost zatrudnienia poprzez tworzenie nowych miejsc pracy, a co za tym idzie zmniejszenie bezrobocia w gminie,
- otwarcie nowego obszaru współpracy gminy z samorządem gospodarczym i przedsiębiorcami,
- zintegrowanie znacznej grupy drobnych przedsiębiorców wokół jednego przedsięwzięcia gospodarczego,
- minimalizację ryzyka związanego z realizacją Programu poprzez stworzenie adekwatnych zabezpieczeń prawnych oraz gospodarczo-ekonomicznych dla podejmowanych działań.