Logo Byczyny

1050. rocznica chrztu Polski

W sobotę 30 kwietnia uczciliśmy w naszej gminie 1050. rocznicę chrztu Polski i powstania państwa polskiego.

Uroczystości rozpoczęły się od polowej mszy świętej przy rycerskim grodzie w Biskupicach, której przewodniczyli księża biskupi Edward Janiak – ordynariusz diecezji kaliskiej oraz Rudolf Pierskała z diecezji opolskiej. W eucharystii udział wziął także m.in. biskup Marian Niemiec z diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego.

Po mszy ksiądz Adam Plewiński, proboszcz parafii w Biskupicach w towarzystwie świeckiego celebranta pasowali kandydata do rycerskiego stanu.

Następnie Opolskie Bractwo Rycerskie zaprezentowało zebranym inscenizację chrztu Mieszka I.

Dzięki uprzejmości pastora Sebastiana Olenckiego po południu w kościele ewangelickim w Byczynie odbył się koncert Zespołu „Śląsk”. Bardzo licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać pieśni kościelnych i patriotycznych. „Śląsk” zaprezentował m.in. „Bogurodzicę”, „Agnus Dei”, „Panis Angelicus” czy hymn „Boże, Coś Polskę”.

Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Byczyna, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Opolskie Bractwo Rycerskie oraz Spółdzielnia Socjalna Gród.

Uroczystości odbyły się dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Opolu oraz sponsorów, którymi były firmy: Wodociągi i Kanalizacja Hydrokom z Kluczborka, KOST – ROL z Kostowa, KDM Musiałek Materiały Budowlane i Opał z Byczyny, Bank Spółdzielczy z Wołczyna, Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna z Jaśkowic, Ferma-Pol Zalesie oraz Jan Kozdra z Kochłowic.

- Bardzo serdecznie dziękuję także policjantom z Kluczborka i Byczyny oraz gminnym strażakom za doskonałą, sprawną i bezpieczną organizację dojazdu do grodu, a także panom Zdzisławowi i Pawłowi Kaniewskim za udostępnienie parkingu w Kochłowicach – mówi burmistrz Robert Świerczek.