Logo Byczyny

Delegacja szkoły w Polanowicach z wizytą w Turcji w ramach projektu Comenius

W dniach 20-24 kwietnia 2013 r. w ramach projektu Comenius pt. „Różnorodność kulturowa – mostem między krajami Europy” młodzież Technikum w Polanowicach razem z koordynatorem z ramienia szkoły i dwoma nauczycielami uczestniczyła w wizycie studyjnej w Turcji. Po  długiej podróży samolotem z przesiadką w Istambule, grupa wylądowała w Adanie, po czym jechała jeszcze 60 kilometrów autobusem, by dotrzeć do celu podróży.  

Następny dzień był pełen wrażeń, poświęcony zwiedzaniu pięknego nadmorskiego miasta i poznaniu bardzo życzliwych osób na czele z panem dyrektorem szkoły w Mersin, której uczniowie na powitanie gości wykonali piękny narodowy taniec. Spotkanie wszystkich grup młodzieży i nauczycieli z Turcji, Hiszpanii, Cypru i Polski miało miejsce w poniedziałek 22 kwietnia.

Młodzież z Technikum w Polanowicach mieszkała razem ze swoimi rówieśnikami w ich domach, poznając jednocześnie ich odmienną od europejskiej kuchnię, kulturę i zwyczaje (udział we wspólnych lekcjach, poznawanie tureckiej techniki malowania „na wodzie”). Językiem komunikacyjnym był oczywiście język angielski.

W następnych dniach wszyscy uczestnicy brali udział w wycieczce do Tarsu  - miejsca urodzenia Pawła Apostoła (zwiedzanie studni św. Pawła, bramy Kleopatry, jaskini siedmiu śpiących) oraz w obchodach Święta Odzyskania Suwerenności, jak również Dnia Dziecka w Mersin.

Uczestnicy wyjazdu składają serdeczne podziękowania dyrektorowi i nauczycielom szkoły w Mersin - Turcja, za bardzo życzliwe przyjęcie i pomoc podczas pobytu polskiej grupy.

Nadmienić należy, że program Comenius, w którym uczestniczy szkoła w Polanowicach ma pomóc młodym ludziom w nabyciu podstawowych kompetencji życiowych niezbędnych dla rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego. Wzmacnia ponadto jakość wymiaru europejskiego kształcenia nauczycieli poprzez wspieranie poprawy metod dydaktycznych i zarządzania placówką.

We wrześniu tego roku planowana jest rewizyta uczniów i nauczycieli z Turcji, Hiszpanii i Cypru w naszej gminie. Podczas wizyty m.in. w średniowiecznym grodzie uczestnicy poznają drogę „Od ziarenka do bochenka” oraz uczestniczyć będą w otwartej debacie na temat tolerancji. Będzie to na pewno wyjątkowe wydarzenie dla naszej gminy.

W wyjeździe do Turcji uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z Polanowic w składzie:

1.    Bożena Buska – koordynator projektu

2.    Zofia Całka – nauczyciel odpowiedzialny za realizacje zadania pt.„ Poznajemy tradycje regionu”.

3.    Sławomir Olejnik – wicedyrektor szkoły w Polanowicach

Uczniowie :

1.    Patrycja Czekała

2.    Natalia Tracz

3.    Kornela Włach

4.    Katarzyna Wrześniewska

5.    Emilia Swoboda

DSC_2127.jpeg 220420131245.jpeg 210420131234.jpeg DSC_2234.jpeg

DSC_2289.jpeg DSC_2389.jpeg DSC_2448.jpeg DSC_2500.jpeg

DSC_2587.jpeg DSC_2658.jpeg DSC_2702.jpeg DSC_2704.jpeg

DSC_2792.jpeg DSC_2831.jpeg DSC_2926.jpeg DSC_2964.jpeg