Logo Byczyny

Gościliśmy dzieci z Ukrainy

Od dwóch lat Królewski Order Św. Stanisława Biskupa Męczennika pod przewodnictwem Wielkiego Kanclerza Mirosława Mandrygi/mieszkańca naszego miasta/ współpracuje z Domem Polonii na Wschodzie, z siedzibą w Charkowie. Właśnie w wyniku tej współpracy z naszym Kawalerem i jednocześnie szefem Domu Polonii Alexander Jan Giedroyć oraz pomysłodawczynią i realizatorką obecnej kolonii dzieci ze wschodu Małgorzatą Hałkowską w jednej osobie Przeor Konfraterni Galicyjskiej Królewskiego Orderu, dzieci Polskie ze wschodu, po raz pierwszy przyjechały do Ojczyzny swoich przodków. Uczestnikami kolonii były dzieci z 7 organizacji Polonijnych Wschodu Ukrainy, mieszkające na wschodzie Ukrainy. W dniach 5-6.07. tj. wtorek i w środę Konfraternia Poł.-Zach. w Opolu gościła dzieci w Byczynie gdzie zostały przyjęte na Grodzie Rycerskim przez Burmistrza Roberta Świerczka i Zastępcę Burmistrza Katarzynę Zawadzką oraz Kasztelana Grodu Andrzeja Kościuka. Na grodzie dzieci uczestniczyły w tańcach staropolskich i nocnych pokazach 'władania ogniem' oraz próbowały swoich sił w kunszcie rycerskim. W środę goście zwiedzili  byczyńską izbę tradycji oraz obejrzeli miasto z wieży ratuszowej. Nie mogło zabraknąć również słodkiego poczęstunku, przygotowanego przez władze gminy
i wspólnego zdjęcia. Dzieci w podziękowaniu za tak miłe przyjęcie zaśpiewały dla zebranych w języku polskim.

W środę późnym popołudniem dzieci przejęła Konfraternia Staropolska w Częstochowie, a w dalszej drodze towarzyszy dzieciom główny organizator Przeor Konfraterni Galicyjskiej. W niedzielę naszych młodych uczestników kolonii gościła Konfraternia Krakowska z jej Przeorem na czele Michałem Daszczyszakiem.

Pokłosiem tej wizyty ma być założenie dwóch drużyn harcerskich, które będziemy wspierać. Ponadto dzieci już na przyszły rok są zaproszone na obozy harcerskie /Jasło i Opole/ oraz obóz rycerski do Grodu w Byczynie.

Uczestnikom wyjazdu kolonijnego udało się zwiedzić także naszą stolicę, a Posłowie RP przyjęli dzieci w Sejmie RP i oprowadzili po gmachu siedziby Polskiego Parlamentu. Od 7.07. do 14.07. dzieci przebywały na podkarpaciu.