Logo Byczyny

W Miechowej królowały pierogi

W sobotę 6 sierpnia i w niedzielę 7 sierpnia w Miechowej już po raz siódmy odbyło się Święto Pierogów.

Stałym punktem święta są pierogowe konkursy. W rywalizacji na najlepsze pierogi wystartowało pięć ekip. Pierogowe propozycje oceniało jury: burmistrz Robert Świerczek, wiceburmistrz Katarzyna Zawadzka, dyrektor Ośrodka Kultury Iwona Sarnowska, Anna Szymańska i Dariusz Sykulski. Zwyciężyły Jaśkowice, które zaserwowały smakoszom pierogi z borówkami, szpinakiem i serem feta oraz z kaszą gryczaną. Na drugiej pozycji uplasowały się Dobiercice (pierogi nadziewane buraczkami i białym serem podane z sosem chrzanowym, pierogi z makiem i rodzynkami oraz drożdżowe z pieczarkami i cebulą), a na kolejnych Janówka (pierogi z kapustą i grzybami, ruskie oraz z serem na słodko), Roszkowice (pierogi z mięsem wołowo – wieprzowym oraz ruskie) i Miechowa (pierogi z ciasta orkiszowego z nadzieniem z białej kiełbasy i pierogi „sołtysa” – z serem i przysmażanym boczkiem).

Nagrodą w konkursie była statuetka św. Jacka – patrona kościoła w Miechowej, który według legendy karmił głodnych właśnie pierogami.

W konkursie lepienia pierogów na czas zwyciężyły panie z Miechowej – w ciągu 11 minut ulepiły 86 sztuk. Drugie miejsce zajęły reprezentantki Jaśkowic, a trzecie Janówki. Mistrzynie otrzymały puchar z rąk wiceburmistrz Katarzyny Zawadzkiej.

Najbardziej widowiskową konkurencją było jedzenie pierogów na czas. Nawet dogrywka między Jackiem Gwoździewiczem z Polanowic a Mariuszem Kościem z Miechowej nie wyłoniła zwycięzcy. Zdecydował rzut monetą i w efekcie tytuł pierogowego mistrza zdobył reprezentant gospodarzy.

Gospodynie z Miechowej poprowadziły warsztaty lepienia pierogów, a na zakończenie imprezy jej uczestnicy wzięli udział w lepieniu pieroga – giganta z ¾ worka mąki, wiadra wody oraz śliwek.

Pierogowi pasjonaci mieli też okazję zaopatrzyć się w pierogi autorstwa miechowianek – w ciągu dwudniowej imprezy sprzedano ich aż 3,5 tys.

Święto Pieroga zorganizowało sołectwo na czele z sołtysem Zenonem Olszakiem oraz Koło Gospodyń Wiejskich, przy wsparciu Gminy Byczyna, Ośrodka Kultury, Opolskiego Związku Rolników i Organizacji Społecznych w Opolu, Byczyński Związek Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Starostwo Powiatowe w Kluczborku.