Logo Byczyny

I Opolskie Targi Ekonomii Społecznej już za nami

W miniony weekend (17 i 18 września) gmina Byczyna wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Opolu była organizatorem I Opolskich Targów Ekonomii Społecznej.

Targi otworzyli burmistrz Byczyny Robert Świerczek i wiceburmistrz Katarzyna Zawadzka, marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła oraz Adam Różycki, dyrektor ROPS. W otwarciu targów uczestniczyli m.in. goście z Deidesheim, partnerskiego miasta w Niemczech, radni Rady Miejskiej w Byczynie, przedstawiciele szkół z gminy Byczyna oraz mieszkańcy miasta.

- Pierwsze Targi Ekonomii Społecznej postanowiliśmy zorganizować w Byczynie, bo właśnie to miasto jest kolebką ekonomii społecznej w naszym województwie – mówił marszałek Andrzej Buła. – Ekonomia społeczna jest wspaniałą ideą, alternatywą dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Ale to także trudny kawałek chleba. Nie byłoby ekonomii społecznej, gdyby nie ludzie, społecznicy, prawdziwi pasjonaci, których nie zniechęcają żadne przeciwności.

Podczas uroczystości marszałek wręczył nominacje członkom Regionalnego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej. Te osoby będą w najbliższych latach odpowiadać za rozwój ekonomii społecznej na Opolszczyźnie. Z naszej gminy w tym zaszczytnym gronie znaleźli się: wiceburmistrz Katarzyna Zawadzka, Patrycja Zawadzka – kierownik Byczyńskiego Inkubatora Gospodarki Społecznej i Marta Kaczor – pracownik BIGS.

Celem targów była promocja tych, którzy na co dzień pracują w branży ekonomii społecznej – spółdzielni socjalnych, centrów integracji społecznej i stowarzyszeń.

W Byczynie prezentowali swoje usługi i produkty: Stowarzyszenie Aktywnej Pomocy „Alternatywa S.A.P.R.A.”, Spółdzielnia Socjalna UHP „Opole”, Spółdzielnia Socjalna Perunica z Byczyny, Byczyński Związek Rolników i Organizacji Społecznych, Centrum Integracji Społecznej Cispol z Polanowic, Zakład Aktywności Zawodowej z Branic, Caritas Diecezji Opolskiej Warsztat Terapii Zajęciowej z Kluczborka, Spółdzielnia Socjalna „Cafe Babeczka”, Spółdzielnia Socjalna „Gród”, Opolskie Bractwo Rycerskie, Spółdzielnia Socjalna Niezapominajka, Stowarzyszenie Miejski Klub Sportowy Suples, Spółdzielnia Socjalna Parasol, Warsztat Terapii Zajęciowej prowadzony przez Zgromadzenie Braci Szkół Chrześcijańskich, Spółdzielnia Socjalna Integracja oraz Środowiskowy Dom Samopomocy z Kluczborka z Filią w Kuniowie.

Uczestnicy targów mogli podziwiać bogatą działalność podmiotów ekonomii społecznej, dowiedzieć się jak założyć spółdzielnię socjalną czy stowarzyszenia, skąd pozyskać na ten cel pieniądze, a także wziąć udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez Cispol czy w warsztatach zdobienia babeczek, które przygotowała Spółdzielnia Socjalna „Cafe Babeczka” z Kluczborka.

Cispol częstował wszystkich uczestników targów darmowymi smakołykami: chlebem ze smalcem i ogórkiem kiszonym, bograczem, bigosem i kaszą z gulaszem.

Nie zabrakło także scenicznych prezentacji. Na scenie – brawurowo - wystąpił zespół, w składzie którego śpiewają m.in. burmistrz Robert Świerczek i wiceburmistrz Katarzyna Zawadzka, niezawodne studio piosenki działające pod kierunkiem Krzysztofa Kulika w Ośrodku Kultury w Byczynie, grająca niezwykle energetyczną i optymistyczną muzykę grupa ZAZIK z Branic. Mieszkańcy gminy Byczyna przygotowali też pokaz ognia.

Ci, którzy przyjechali do Byczyny na Opolskie Targi Ekonomii Społecznej na brak atrakcji nie mogli narzekać, bowiem w parku czekał na publiczność występ gwiazd – zespołu Horyzont z frontmanem Kamilem Radomem i Lombardu, który zaśpiewał swoje stare, dobre przeboje. Zabawy nie popsuł nawet rzęsisty deszcz.

Burmistrz Byczyny Robert Świerczek i wiceburmistrz Katarzyna Zawadzka dziękują wszystkim, którzy włączyli się w organizację OTES, a w szczególności: pracownikom Cispolu i Ośrodka Kultury, policji, ochotniczym strażom pożarnym z terenu gminy Byczyna; wokalistom studia piosenki – Annie Madziale, Dawidowi Styrczewskiemu, Magdalenie Pawlik, Wiktorii Piekarczyk,  Adzie Bogdał i instruktorowi Krzysztofowi Kulikowi, Publicznej Szkole Podstawowej w Biskupicach, Publicznej Szkole Podstawowej w Roszkowicach, Publicznej Szkole Podstawowej w Byczynie, a także Zespołowi Szkół Gimnazjalnych, Licealnych i Zawodowych za uczestnictwo w otwarciu targów; a także sołectwom za wypożyczenie ławek i stołów.

Władze Byczyny dziękują również: przedszkolakom z Byczyny, zespołowi Marzenie, zespołowi tanecznemu Pani Danuty Łopuch z PSP w Byczynie, chórowi z PSP w Byczynie pod kierunkiem Joanny Radom oraz tancerkom z zespołu Anny Mendel – również z PSP w Byczynie. Grupy te miały wystąpić podczas niedzielnej części targów, jednak z powodu niesprzyjającej pogody występy zostały odwołane.