Logo Byczyny

Partnerstwo kwitnie

Od 16 do 18 września gościła w Byczynie 10 – osobowa delegacja z Deidesheim. Z tym nadreńskim niemieckim miastem Byczyna podpisała partnerstwo czternaście lat temu.

W ubiegłym roku, w okresie przedświątecznym gmina Byczyna gościła z Niemczech w trakcie kiermaszu bożonarodzeniowego. W tym roku przyszedł czas na rewizytę.

W 10 – osobowej delegacji znaleźli się: nowy burmistrz Deidesheim Peter Lubenau (przyjechał do Byczyny po raz pierwszy), Bartholomaeus Stiburski  - prezes Stowarzyszenia Partnerskiego Deidesheim – Byczyna, Ursula Reisemann - kierownik urzędu gminy, Michael Epple - kierownik urzędu porządku, Alissa Weber – tegoroczna księżniczka wina, Heinz Neuber - prezes klubu wędkarskiego, Birgit i Kurz Groß, - radna i właściciel agencji reklamowej, Dieter Ulrich – przedstawiciel prezbiterium ewangelickiego oraz Werner Fritsch – członek stowarzyszenia partnerskiego.

Pierwszego dnia pobytu niemiecka delegacja została zaproszona do gościnnego sołectwa Gołkowice na wspólną biesiadę. Sołtys Gołkowic Witold Górka, rada sołecka i mieszkańcy stanęli na wysokości zadania, przygotowali niezapomniane spotkanie, a goście byli tak zachwyceni polską gościnnością, że z Gołkowic nie chcieli wyjeżdżać.

- Dziękuję mieszkańcom za ogromną pracę, którą włożyli, by wszystko wypadło jak należy – mówi sołtys Witold Górka. – Dziękuję także pani burmistrz Katarzynie Zawadzkiej za to, że Gołkowice stały się jednym z punktów wizyty delegacji i dzięki temu mogliśmy się wypromować.

W sobotę niemieccy partnerzy zwiedzali Byczynę.  Odwiedzili m.in. ratusz i kościół ewangelicki – w świątyni ich przewodnikiem był pastor Sebastian Olencki. Uczestniczyli także w otwarciu targów ekonomii społecznej, podczas których spotkali się m.in. z marszałkiem województwa opolskiego Andrzejem Bułą. Zwiedzali także gród rycerski w Biskupicach.

Tegoroczne spotkanie było bardzo udane i zaowocowało ciekawymi pomysłami, dzięki którym partnerstwo będzie się rozwijać. W planach jest m.in. uczestnictwo byczynian w kiermaszu bożonarodzeniowym , wspólny obóz młodzieżowych drużyn pożarniczych oraz nawiązanie współpracy między kołami wędkarskimi.

Burmistrz Byczyny Robert Świerczek  i wiceburmistrz Katarzyna Zawadzka dziękują sołtysowi, radzie sołeckiej i mieszkańcom Gołkowic za przygotowanie biesiady, a także Pani Irenie Wieczorek za pełnienie roli tłumacza.