Logo Byczyny

Hala otwarta po dziesięciu latach

Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Byczynie wreszcie mogą ponownie korzystać z hali sportowej, która przez dziesięć lat stała zamknięta. Uroczyste otwarcie odbyło się 29 września.

Hala została oddana do  użytku 1 września 2001 roku. Uczniowie nie cieszyli się nią długo. 29 grudnia 2005 roku podjęto decyzję o zamknięciu hali z powodu pęknięć drewnianych ram, stanowiących główny układ konstrukcji hali.

Od 2006 roku zajęcia wychowania fizycznego odbywały się w pomieszczeniach zastępczych (w salkach do ćwiczeń korekcyjnych i aerobiku, w świetlicy szkolnej i w siłowni, w Ośrodku Kultury), a także na orliku i stadionie. Z powodu zamknięcia hali w Publicznym Gimnazjum zlikwidowana została klasa sportowa o specjalności piłka nożna.

Niemal równocześnie z zamknięciem hali gmina Byczyna wystąpiła do sądu z pozwem przeciwko wykonawcy – firmie Lignomat. Od 2006 do 2015 roku sporządzonych zostało pięć ekspertyz budowlanych dotyczących stanu technicznego budynku i możliwości jego remontu. Zawierały one bardzo skrajne opinie – niektóre zalecały nawet wyburzenie obiektu. Obsługa prawna – ekspertyzy i koszty procesowe - kosztowała gminę 650 tys. zł.

Ugodę z wykonawcą zawarły dopiero nowe władze Byczyny – burmistrz Robert Świerczek i wiceburmistrz Katarzyna Zawadzka. Strony zgodziły się na remont hali i partycypowanie w kosztach prac.

Remont odbywał się na podstawie dokumentacji opracowanej przez inżynierów z Politechniki Wrocławskiej i pod ich nadzorem. Zespołem kierował prof. dr hab. inż. Jerzy Jasieńko, a w jego skład wchodzili także dr inż. Tomasz Nowak, mgr inż. Krzysztof Raszczuk i mgr inż. Witold Misztal. Drewniane elementy konstrukcji wzmocniono specjalnymi nakładkami. Nakładki zostały przyklejone specjalną kompozycją epoksydową i skręcone śrubami z pękniętymi elementami konstrukcji. W sumie wszystkie prace w hali wraz z zakupem wyposażenia kosztowały 1,25 mln zł (z czego firma Lignomat zapłaciła 800 tys.).

Można powiedzieć, że remont hali był międzynarodowy - zastosowano drewno sprowadzane z Finlandii, śruby ze Szwajcarii, a kleje z Niemiec.

Dodatkowo obiekt wyposażono w nowatorski system rekuperacji, czyli odzyskiwania ciepła, co zmniejszy koszty związane z ogrzewaniem i utrzymaniem budynku.

W ramach remontu wykonano również szereg prac dodatkowych – m.in. zostało wymienione przeciekające pokrycie dachowe. Halę wyposażono także w dwa hydranty przeciwpożarowe.

- Ponowne otwarcie hali sportowej przy gimnazjum w Byczynie to bardzo ważny dzień i dla mnie osobiście i dla mojej firmy. Dzień bardzo szczęśliwy – mówił Jerzy Sempin, właściciel Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Lignomat, które było wykonawcą inwestycji. -  Kończy się wreszcie dziesięcioletni okres niepokoju, stresu, chodzenia po sądach i szargania dobrego imienia mojej firmy. To zasługa burmistrza Roberta Świerczka i wiceburmistrz Katarzyny Zawadzkiej, którzy wyciągnęli do mnie przyjazną rękę, zaufali mi, dzięki czemu hala sportowa może znów służyć uczniom. W ciągu czterech spotkań ustaliliśmy więcej niż z poprzednią władzą w ciągu dziesięciu lat. Za to serdecznie pani burmistrz i panu burmistrzowi dziękuję.