Logo Byczyny

Byczynianin mistrzem świata!

Konrad Kardas wywalczył tytuł mistrza świata w karate tradycyjnym w kategorii fuku go. Zawodnik trenuje pod okiem Zbigniewa Sitarza oraz trenerów kadry narodowej.

Mistrzostwa Świata w Karate Tradycyjnym odbywały się podczas minionego weekendu – 14 i 15 października w krakowskiej Tauron Arenie. Brało w nich udział ponad 2 tys. zawodników z 38 państw i 5 kontynentów. Wśród nich była bardzo mocna ekipa z Polski. Do kadry Biało – Czerwonych został powołany także młodzieżowiec Konrad Kardas, mieszkaniec Pogorzałki, na co dzień trenujący pod okiem senseia Zbigniewa Sitarza, który znalazł się w gronie sześciu sędziów z Polski sędziujących tę prestiżową imprezę.

Konrad Kardas wypadł znakomicie, zdobywając złoty medal w fuku go i tytuł mistrza świata. Fuku go to dwubój polegający na naprzemiennym rozgrywaniu kitei (technika) i kumite (walka) w ramach jednej konkurencji.

- Po cichu liczyłem na medal, co najmniej brązowy – mówi trener mistrza Zbigniew Sitarz. – Konrad zdobył mistrzostwo w fuku go, czyli dwuboju. To bardzo trudna konkurencja, w której liczy się wszechstronność zawodnika i świetna technika. Tu nie ma przypadkowych mistrzów.

Konrad pokonał w finale arcytrudnego rywala – Ukraińca Yevhena Buzinskiy’ego, z którym w ubiegłym roku zaledwie o 0,1 punktu przegrał złoto podczas mistrzostw Europy w Wilnie. W Krakowie wziął odwet za tamtą porażkę, wygrywając po dogrywce przez wskazanie sędziów 5:0.

Złotym medalem i tytułem mistrza świata Konrad Kardas przypieczętował bardzo udany i pracowity sezon, kończąc kategorię wiekową młodzieżowiec – od przyszłego sezonu będzie walczył jako senior.

- Do udziału w mistrzostwach świata typowani są tylko najlepsi zawodnicy z kraju, powołanie do kadry to zaszczyt, na który trzeba solidnie zasłużyć  – tłumaczy Zbigniew Sitarz. – Konrad ma na koncie znakomite starty w Pucharze Polski, a także trzy medale zdobyte podczas Mistrzostw Polski.

W  tym roku Konrad zakwalifikował się również do udziału i rozgrywkach w Polskiej Lidze Karate Orlen  i znalazł się wśród ośmiu najlepszych zawodników z Polski. Start w  Lidze był okazją do sprawdzenia formy przed mistrzostwami  świata. Ponadto przez cały rok zawodnik brał  czynny udział w seminariach, zgrupowaniach kardy, szkoleniach i obozach. To wszystko teraz zaprocentowało.

Równocześnie z Mistrzostwami Świata w Tauron Arenie rozegrano także XXIII Mistrzostwa Europy w Karate Fudakan, gdzie Konrad Kardas wraz z kolegami z kardy narodowej - Michałem Sową  i Krzysztofem Buczkiem  - zajął trzecie miejsce, zdobywając dla Polski brązowy medal.