Logo Byczyny

Przedszkole przy ulicy Stawowej ma 50 lat

W czwartek 13 października w Publicznym Przedszkolu w Byczynie odbyła się uroczystość 50 – lecia placówki. Jubileusz zaszczycili swoją obecnością goście – m.in. burmistrz Byczyny Robert Świerczek, wiceburmistrz Katarzyna Zawadzka, przewodniczący Rady Miejskiej Adam Radom, sekretarz gminy Maciej Tomaszczyk, proboszcz byczyńskiej parafii ksiądz Tadeusz Jaśkiewicz, dawni i obecni pracownicy przedszkola, dyrektorzy gminnych szkół, placówek i instytucji. 

- Myśl o zorganizowaniu uroczystości pięćdziesięciolecia zrodziła się w ubiegłym roku, kiedy przeglądając kroniki natknęliśmy się na artykuł pana Zbigniewa Bilińskiego na temat byczyńskiego przedszkola – mówi nauczycielka Wiesława Krzemińska. – To pani dyrektor Angelina Sarnowska zauważyła, że na 2016 przypada pięćdziesiąta rocznica ulokowania placówki przy ulicy Stawowej. Wraz z Radą Pedagogiczną podjęliśmy decyzję o organizacji uroczystości. Bardzo chcieliśmy, aby na „urodziny przedszkola” zostały zaproszone osoby, które były z nim związane w ciągu minionego półwiecza.  Zaczęliśmy docierać do tych osób, zbierając równocześnie zdjęcia z wydarzeń, które miały miejsce w placówce, a zostały zapisane na kartach kronik.

Uroczystość została zaplanowana na 13 października. Rozpoczęła ją dyrektor Angelina Sarnowska, która przybliżyła historię placówki.

- Przedszkole w Byczynie zostało założone już po zakończeniu pierwszej wojny światowej – relacjonowała pani dyrektor. – Wiele razy zmieniało swoją siedzibę. W drugiej połowie lat 30. przedszkole znajdowało się przy ulicy Wałowej 10. Ofensywa wojsk radzieckich w styczniu 1945 roku przerwała działalność byczyńskiej placówki. Budynek przedszkola został zrabowany i zniszczony. Po wojnie placówka również zmieniała swoją siedzibę. W grudniu 1966 roku przedszkole przeniesiono do budynku przy ulicy Stawowej 14, gdzie znajduje się do dziś. Uroczystość dzisiejsza jest powrotem do wspomnień, przywołania w pamięci kolegów i nauczycieli, a w szczególności ma upamiętnić tych wielkich, którzy już odeszli, a znacząco i na trwałe wpisali się w historię naszej placówki.

Burmistrz Byczyny Robert Świerczek, wiceburmistrz Katarzyna Zawadzka, sekretarz Maciej Tomaszczyk oraz przewodniczący Rady Miejskiej Adam Radom serdecznie podziękowali wszystkim pracownikom przedszkola za trud włożony w rozwój placówki, który procentuje wieloma sukcesami.

Nie zabrakło również występów dzieci z wszystkich przedszkolnych grup, a program przez nie prezentowany przeplatał się z zapiskami z dawnych kronik przedszkolnych. Rozbrzmiewająca na scenie wrzawa milusińskich mieszała się z duchami przeszłości, które dla wielu są nadal żywym wspomnieniem.

Otwarte karty kroniki zachęcały gości do wpisów, dzięki którym uroczystość ta zostanie upamiętniona dla kolejnych pokoleń. Chętni mogli także obejrzeć pokaz slajdów, które prezentowały postacie dawnych i obecnych dyrektorów, nauczycieli i pracowników oraz wydarzenia z najwcześniejszych lat działalności Publicznego Przedszkola w Byczynie przy ul. Stawowej.

Na tak ważnej uroczystości nie zabrakło również tortu. Wszyscy przy wspólnym stole mogli poczuć słodycz nie tylko przepysznych wypieków, ale także wspomnieć, śmiechu, rozmów, a nawet łez.

Wspomnieniom nie było końca.