Logo Byczyny

Będzie remont murów miejskich

Gmina Byczyna otrzyma 20 milionów zł dofinansowania z Kontraktu Terytorialnego na remont murów miejskich.

- To świetna wiadomość – mówi wiceburmistrz Katarzyna Zawadzka. – Od wielu lat gmina Byczyna starała się o uzyskanie pieniędzy z zewnątrz na odrestaurowanie najważniejszego i najcenniejszego naszego zabytku. Otrzymywaliśmy tylko skromne środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwalające na przeprowadzenie bieżących prac i zabezpieczenie murów przed dalszym niszczeniem. Staraliśmy się także o uzyskanie przez Byczynę statusu pomnika historii, który zwiększyłby nasze szansę na pomoc państwa przy tej inwestycji. Niestety, bezskutecznie. To, że dostaniemy aż tak dużą kwotę, która pozwoli na wyremontowanie murów w całości i nadanie im charakteru turystycznego, jest naprawdę cudem, wiadomością, której nie spodziewaliśmy się po tylu odmowach. To spełnienie naszych marzeń i powód do zadowolenia dla wszystkich byczynian.

W ramach przedsięwzięcia mury wraz z wieżami zostaną poddane renowacji, a także udostępnione na cele publiczne poprzez odtworzenie historycznego układu pomieszczeń wież i prezentacji ich funkcji obronnej. Wzdłuż murów powstanie ścieżka widokowa.

Projekt będzie realizowany w latach 2017 – 2020. Partnerami gminy Byczyna w tym przedsięwzięciu będą Opolskie Bractwo Rycerskie oraz Byczyńskie Stowarzyszenie Ochrony Zabytków i Propagowania Historii Lokalnej.

W ramach Kontraktu Terytorialnego dofinansowanie zostało przyznane pięciu projektom z Opolszczyzny, spośród kilkudziesięciu, które wpłynęły do Ministerstwa Kultury z całego województwa.

Oprócz gminy Byczyna wparcie finansowe otrzymają także: Muzeum Polskiej Piosenki, Teatr im. Jana Kochanowskiego, bazylika w Nysie oraz katedra w Opolu.

wieza_piask_brama6.51.jpeg

wieza_piask_brama_swiatlo.jpeg