Logo Byczyny

Uczcili 11 listopada

Najpierw msza święta, a później przemarsz pod tablicę pamiątkową przy murach obronnych – tak wyglądały w Byczynie obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Obchody 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się o godz. 11.00 od mszy św. w intencji Ojczyzny, którą w Kościele Świętej Trójcy odprawił ks. Tadeusz Jaśkiewicz.

Mszę swoim śpiewem wzbogacił Chór Radość pod dyrekcją Heleny Kołtowskiej. Po eucharystii wystąpiły w świątyni w patriotycznym montażu słowno – muzycznym dzieci z Publicznego Przedszkola w Byczynie i Publicznej Szkoły Podstawowej w Byczynie, natomiast uczniowie z byczyńskiego gimnazjum odczytali apel poległych.

Po mszy uczestnicy patriotycznej uroczystości – m.in. burmistrz Robert Świerczek, wiceburmistrz Katarzyna Zawadzka, przewodniczący Rady Miejskiej Adam Radom, wiceprzewodniczący Krzysztof Chojak, radni: Jadwiga Gierczyk, Władysław Buła, Grzegorz Bednarek, Jacek Kulisiński i Michał Półtorak, przedstawiciele Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, poczty sztandarowe, delegacje z placówek oświatowych z gminy Byczyna oraz instytucji – przemaszerowali pod tablicę pamiątkową. Tam złożone zostały wieńce i znicze.

Na zakończenie uroczystości w minikoncercie wystąpiła byczyńska Orkiestra Dęta. Pracownicy Ośrodka Kultury oraz druhny i druhowie ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej zadbali, by podczas święta nie zabrakło biało – czerwonych akcentów – rozdawali balony, chorągiewki i kotyliony.