Biuletyn Informacji Publicznej
W dniach 23 – 27 września 2013 roku gościliśmy w Byczynie uczniów i nauczycieli z Turcji, Cypru i Hiszpanii. Nasi goście przyjechali w ramach kolejnej wizyty roboczej realizowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu Comenius będącego częścią programu „Uczenie się przez całe życie”. Szkoła w Polanowicach realizuje projekt „Różnorodność kulturowa – mostem łączącym kraje Europy” od sierpnia 2012 roku do lipca 2014 roku.
Jak dotąd odbyły się już trzy wizyty: w Hiszpanii, Turcji i ostatnia wizyta w Polsce. Do Byczyny przyjechało 10 nauczycieli i 19 uczniów – była to największa grupa jak do tej pory i tym bardziej nelży się cieszyć, że mogliśmy pokazać im piękne miejsca w naszym kraju.
Już w niedzielę wieczorem została odebrana pierwsza grupa z Turcji. W poniedziałek dołączyli do nich Hiszpanie i Cypryjczycy i wszyscy wspólnie udali się na zwiedzanie Wrocławia. Naszych gości zachwycił piękny Rynek, budynek Uniwersytetu, Ostrów Tumski oraz towarzyszące im po drodze wrocławskie krasnale. Po pieszej wycieczce wszyscy z chęcią skosztowali tradycyjnych pierogów domowej roboty. Wieczorem po powrocie do Byczyny wszyscy uczestnicy wzięli udział w koncercie grupy Percival, który miał miejsce w budynku Technikum w Polanowicach.
Drugiego dnia, wcześnie rano udali się na wycieczkę do Krakowa i Muzeum w Oświęcimiu. Historyczne miasto jakim jest Kraków z przepięknymi zabytkami takimi jak Wawel, Sukiennice czy Kościół Mariacki było wielką atrakcją, a wizyta w Muzeum w Oświęcimiu okazała się szczególną lekcją trudnej historii XX wieku.
W środę zagraniczni partnerzy szkoły w Polanowicach gościli w Byczyńskim Gimnazjum, Technikum w Polanowicach oraz Urzędzie Miejskim w Byczynie. Popołudnie spędzili w Grodzie Rycerskim w Biskupicach, gdzie realizowany był jeden z punków wspólnego projektu. Uczniowie mogli sprawdzić tam swoją zręczność biorąc udział w zabawach sprawnościowych, skosztować tradycyjnego jedzenia i poznać historię bractwa rycerskiego.
W czwartek odwiedzono gospodarstwo agroturystyczne Ekostyl w Biadaczu – gdzie goście poznali proces wypieku chleba „Od ziarenka do bochenka” i sami mogli sprawdzić się w roli piekarzy przygotowując własnoręczne robione bułki. Po południu zorganizowany został wyjazd do Częstochowy, gdzie m.in. obejrzano klasztor z cudownym obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze.
W piątek rano szkoła pożegnała swoich projektowych partnerów, przyjaciół życząc im szczęśliwej podróży. Wszyscy uczestnicy już z niecierpliwością oczekują kolejnego spotkania – tym razem w Hiszpanii.
Koordynatorem projektu jest pani Bożena Buska.Osoby, które włączyły się w przygotowanie i realizację wizyty: Nauczyciele języka angielskiego: Beata Foit – Fichte, Barbara Chabrowska – Mucha, Lidia Urbańska, Sylwia Jakubowska – Mączka oraz Zofia Całka, Beata Chyła, Aleksandra Juszczyszyn, Anna Gwóźdź, Mariusz Adamik, Leszek Świsulski, Sławomir Olejnik i dyrektor Marek Mendel.
Fot. Archiwum Szkoły i Urząd Miejski w Byczynie