Logo Byczyny

Wizyta partnerska ze szkoły w Tarnopolu

W  dniach 22-28 września 2013 r. w Technikum w Polanowicach gościła delegacja partnerska z Ogólnokształcącego Liceum Nr 18 w Tarnopolu. Ukraińską szkołę reprezentowali: dyrektor Ruslan Zabrotskiy oraz nauczycielka języka angielskiego Olga Trach.

Celem wizyty było poznanie partnerskiej polskiej szkoły, Gminy Byczyna, ale przede wszystkim zacieśnienie współpracy oraz omówienie możliwości wymiany młodzieży w ramach wspólnie realizowanego projektu. Nie bez znaczenia dla strony ukraińskiej jest pozyskanie środków na w/w cel.

Współpraca pomiędzy szkołami rozpoczęła się w marcu tego roku, kiedy polska delegacja wraz z dyrektorem Markiem Mendlem podpisała partnerstwo szkół w Tarnopolu. Podczas wizyty ukraińska delegacja miała okazję poznać inne zagraniczne szkoły współpracujące z byczyńską szkołą w ramach projektu Comenius.

Goście z Tarnopola spotkali się w Urzędzie Miejskim z Panią wiceburmistrz Ewą Bartosiewicz oraz zwiedzili Izbę Tradycji. Poznali Szkołę Podstawową w Roszkowicach, Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Byczynie i Technikum w Polanowicach. Mieli okazję zwiedzić Kluczbork, Wieluń, Kępno, Częstochowę, Wrocław oraz Byczynę. Atrakcyjnym miejscem okazał się Gród Rycerski w Biskupicach.

Dyrektor ukraińskiego liceum był zachwycony poznanymi miastami i obejrzanymi zabytkami. Ponadto powiedział, że chciałby, aby jego uczniowie również mogli wkrótce zobaczyć te same miejsca oraz uczestniczyć w tylu atrakcjach.

W ramach planowanej współpracy odbyło się spotkanie ukraińskiej delegacji z Samorządem Uczniowskim w Technikum w Polanowicach. Ruslan Zabrotskiy i Olga Trach przedstawili prezentację samorządu (parlamentu) uczniowskiego z Tarnopola. Uczniowie technikum zaprezentowali własne działania i osiągnięcia. Zrodziły się pierwsze plany dotyczące wspólnych zadań obu samorządów i pojawiły się działania np. „szczęśliwy numerek”, które będą implementowane u naszych partnerów.

Goście uczestniczyli również w podsumowaniu projektu Stowarzyszenia „Arkona” dofinasowanego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskiej pn.” JA LOKALS”.

Wizyta partnerska zakończyła się zwiedzaniem miasta Opola. Wśród nauczycieli zaangażowanych w wizytę byli: Karolina Kryściak, Joanna Radziewicz, Wiesław Skoczylas oraz inicjator współpracy między partnerskimi szkołami dyrektor Marek Mendel.

Fot. Archiwum szkoły: 

DSC_6472.jpeg DSC_5725.jpeg DSC_7292.jpeg DSC_7642.jpeg

DSCF5256.jpeg DSCF5264.jpeg DSCF5279.jpeg DSCF5339.jpeg