Logo Byczyny

Mikołajki w Polsce i w Niemczech

W sobotę 3 grudnia w Jaśkowicach odbyło się podsumowanie projektu „Mikołajki w Polsce i w Niemczech”.  Realizowany był on od września w Publicznym Gimnazjum w Byczynie.

- Corocznie realizujemy w szkole projekty edukacyjne, które mają na celu przybliżanie uczniom tradycji różnych krajów – mówi germanistka Jolanta Zimoch, która sprawowała pieczę nas przedsięwzięciem wspólnie z nauczycielką geografii Małgorzatą Patyk – Kwapis oraz wuefistką Beatą Sobanią. – W tym roku wybrałyśmy tradycje mikołajkowe.

Na sobotę 3 grudnia organizatorzy zaplanowali podsumowanie projektu. Rozpoczęło się ono od zwiedzania kościoła ewangelickiego w Byczynie, któremu patronuje św. Mikołaj.

- Po świątyni oprowadzał nas pastor Sebastian Olencki – relacjonuje Barbara Dereń, dyrektor PG w Byczynie. – Pastor bardzo szczegółowo i ciekawie opowiedział nam historię kościoła, łącznie z ciekawostkami, o których większość uczniów nie miała zapewne nawet pojęcia.

Następnie wszyscy chętni mogli wziąć udział w mikołajkowym marszobiegu, którego meta była w Jaśkowicach. Najszybciej z trasą poradził sobie Kacper Semeres, na drugim miejscu uplasowała się Maja Włodek, a na trzecim – Kinga Sobania. Najmłodszą uczestniczą rywalizacji była dwuletnia Kornelia Tymkiewicz.

Już w Jaśkowicach, w sali użyczonej przez miejscową RSP, gimnazjaliści wystawili spektakl, pokazujący prawdziwą historię św. Mikołaja.

Został także rozstrzygnięty konkurs na najciekawszy prezent dla Świętego. Pierwsza lokata – ex aequo – przypadła Wiktorii Janik oraz Wiktorii Szolce, druga – Julii Biegańskiej, a trzecia – również ex aequo – Marcie Górce i Agacie Świsulskiej.

Wyróżnienia powędrowały do: Katarzyny Micke, Maksymiliana Zimocha, Małgorzaty Ptak, Emilii Feldman i Julii Knefel.

Nagrody ufundowało Stowarzyszenie „Jasiek” z Jaśkowic.

Przedsięwzięcie zakładało ponadto organizację dwóch jarmarków – pierwszy z nich, Mikołajkowy Kiermasz Ekologiczny, odbył się w byczyńskim gimnazjum, drugi – Jaśkowicki Kiermasz Adwentowy towarzyszył podsumowaniu projektu. Można było na nim kupić świąteczne wypieki, ozdoby choinkowe, kalendarze przygotowane przez Stowarzyszenie „Jasiek”, a także naturalne syropy z tymianku, mięty i świerku. Pieniądze zostaną przeznaczone na dalszą działalność Stowarzyszenia.