Logo Byczyny

Tak obchodziliśmy Gminne Mikołajki i Byczyński Kiermasz Bożonarodzeniowy

W sobotę, 10 grudnia br. odbył się w Byczynie Kiermasz Bożonarodzeniowy połączony z pierwszymi Gminnymi Mikołajkami organizowanymi w Rynku.

Przedsięwzięcie rozpoczęło się od widowiskowego wjazdu zmotoryzowanych Mikołajów, którzy rozdawali wszystkim słodycze, a ponadto motomikołaje z Byczyńskiego Stowarzyszenia Motocyklowego „Rycerz” prowadzili konkursy i zabawy dla najmłodszych.

Oficjalnego otwarcia jarmarku dokonali Burmistrz Byczyny – Robert Świerczek, Wiceburmistrz Katarzyna Zawadzka oraz Dyrektor Ośrodka Kultury – Iwona Sarnowska. Chcąc wprowadzić wszystkich w nastrój zbliżających się świąt, złożyli zebranym najlepsze życzenia, a także zachęcali gorąco do kupowania wyrobów i produktów świątecznych przygotowanych specjalnie na tę okazję przez lokalnych wystawców. A tegorocznymi wystawcami byli: Centrum Integracji Społecznej w Polanowicach, Publiczne Przedszkole w Byczynie, PSP w Biskupicach, PSP w Roszkowicach, PSP w Kostowie, PSP w Byczynie, Ochotniczy Hufiec Pracy w Polanowicach, Spółdzielnia Socjalna PERUNICA wraz z Przedszkolem „Mysia Wieża”, Sołectwo Miechowa, Ceramika Justyna Wolna.

Byczyńskie władze częstowały również tradycyjnymi pierniczkami, przygotowanymi przez Centrum Integracji Społecznej, jak również słodyczami ufundowanymi przez Firmę LUMAR.

Jedną z atrakcji Kiermaszu były występy naszych artystów od przedszkolaków i uczniów wszystkich placówek szkolnych z terenu naszej gminy, po występy  wokalistek ze Studia Piosenki, działającego przy Ośrodku Kultury w Byczynie. Oprócz tego można było wziąć udział w grze terenowej prowadzonej przez Spółdzielnię Socjalną PERUNICA i  poszukać Mikołaja w Kościele Ewangelickim pod wezwaniem tego świętego. Zainteresowani mogli sprawdzić się w rzucie toporkiem do celu, prowadzonym pod bacznym okiem Spółdzielni Socjalnej GRÓD, czy w bardziej kreatywnym i artystycznym zajęciu tj. zdobieniu bombek, nad którym czuwała Pani Gabriela Bulak. Każdy chętny mógł zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem, kupić przepiękne ręcznie wykonane ozdoby oraz wziąć udział w grach i zabawach prowadzonych przez instruktorkę z Ośrodka Kultury w Byczynie – Karolinę Kapral.  

W akcję włączyły się również Ochotnicze Straże Pożarne. OSP Jakubowice prezentowała wszystkim zainteresowanym sprzęt strażacki, opowiadała o akcjach bojowych, a OSP Byczyna częstowała przygotowanym przez siebie przepysznym, tradycyjnym bigosem oraz kiełbaskami.

Na Byczyński Kiermasz dotarł również „saniami” Pan Stanisław Konarski ze swoimi pomocnikami z fundacji „Stasiu Konarski pomaga”, który zachęcał do wsparcia akcji charytatywnej i zbiórki funduszy na wyremontowanie i dostosowanie łazienki dla niepełnosprawnego 15-letnie Miłosza Janasa z Kluczborka.

Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do realizacji i uświetnienia organizowanego przez nas gminnego przedsięwzięcia, tj. przedszkolom, szkołom, strażom pożarnym, spółdzielniom socjalnym GRÓD i PERUNICA, Ośrodkowi Kultury w Byczynie, Centrum Integracji Społecznej, Byczyńskiemu Stowarzyszeniu Motocyklowemu „RYCERZ”, pastorowi Sebastianowi Olenckiemu, pani Gabrieli Bulak, lokalnym przedsiębiorcom.

Sponsorami przedsięwzięcia byli: PPUH LUMAR Mariola i Lucjan Walkowicz, Rolnicza Spółdzielnia Produkcjna w Jaśkowicach Marcin Bandurowski,  Firma Gaz-Dom Paulina i Tomasz Bandurowscy, „Spółka cywilna Kołosowscy” Andrzej i Krzysztof Kołosowscy, Firma CHEMPEST Byczyna, Roman Czajkowski, PIOMAR Firma Handlowa Szalek, Rzeźnictwo i Wędliniarstwo Sarnowscy sp. jawna Antoni i Piotr Sarnowscy, Piekarnia Foryś s.c., PPUH ALGORIA s.c., Roman Goliński, Marek Grycan.

W sobotnie popołudnie ekipa z Byczyny z Burmistrzem na czele wzięła również udział w charytatywnym turnieju piłki nożnej organizowanym przez firmę Stegu, na hali w Kampusie Stobrawa na rzecz Mateusza Wilczka. O główną nagrodę, a był to finałowy mecz z drużyną Miss Opolszczyzny, grała m.in. ekipa Urzędu Miejskiego w Kluczborku, Starostwa Powiatowego ze Starostą w roli kapitana drużyny oraz drużyna byczyńskiego urzędu. Zwyciężył kluczborski samorząd.