Logo Byczyny

Gościmy w gminie młodzież z Ukrainy

Od 20 stycznia gościmy na terenie gminy grupę młodzieży z Energodaru i Żytomierza (Ukraina). To już kolejna wizyta w ramach współpracy z Polonią Ukraińską. Dziewczęta i chłopcy są potomkami Polaków, których losy rzuciły w przeszłości na Wschód. Mówią po polsku, na co dzień uczą się w polskich szkołach. W Byczynie będą do 1 lutego. Mieszkają w grodzie rycerskim, realizują program poznawania Polski i nawiązania kontaktu z rówieśnikami w kraju. W ramach pobytu poznają okoliczne atrakcje turystyczne, spotykają się z dziećmi z szkoły podstawowej i młodzieżą z gimnazjum w czasie lekcji integracyjnych z języka polskiego, historii, biologii, informatyki. W planie są też ciekawe zajęcia i warsztaty z rękodzielnictwa, robotyki, wspólne gotowanie, połączone z nauką języków obcych – to propozycja byczyńskiego gimnazjum. W sobotę nasi goście uczestniczą w balu karnawałowym, będą się bawić z uczniami szkoły podstawowej i wychowankami domu dziecka.

Organizatorami wizyty w Byczynie są: Urząd Miejski, Fundacja Królewskiego Orderu Świętego Stanisława w osobie Mirosława Mandrygi, Towarzystwo Miłośników Byczyny oraz Gród Rycerski. Celem jest wsparcie dla polonii ukraińskiej, nawiązanie kontaktu między młodzieżą obu krajów, nauka języka polskiego, zaopatrzenie Polaków za granicą w polskie książki, podręczniki i pomoce edukacyjne. Owocem spotkań ma być również zacieśnienie współpracy i  rewizyta naszej młodzieży na Ukrainie.

W pierwszych dniach pobytu Goście poznali Byczynę, po której przewodnikiem była pani Barbara Brzezińska ze Spółdzielni Socjalnej PERUNICA. Następnie zwiedzili zamek w Tarnowskich Górach i uczestniczyli w warsztatach etnograficznych w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie. Odbyły się spotkania z młodzieżą gimnazjalną, próby wokalne, zajęcia z rękodzielnictwa i prace z instruktorami Ośrodka Kultury.