Logo Byczyny

Tydzień Zdrowia „Jestem EKO – 2017” w Hufcu Pracy w Polanowicach

W dniach 05.04. - 12.04.2017 r. z inicjatywy Klubu Aktywnych w Polanowickim Hufcu odbywał się już po raz kolejny Tydzień Zdrowia pt. „Jestem Eko”. Najważniejszymi przedsięwzięciami, którymi zajmowaliśmy się w tym roku była akcja rejestrowania potencjalnych dawców szpiku kostnego, a także udział w programie Winiary „Żyj smacznie i zdrowo”.
W pierwszym dniu dla uczestników została przeprowadzona lekcja dotycząca promocji zdrowia. Mieli oni możliwość wypełniania krótkiego testu, który sprawdził ich nawyki żywieniowe. Podczas zajęć młodzież wspólnie tworzyła piramidę zdrowia, która jest istotna i przedstawia w obrazowy sposób podział pokarmów, jaki należy dostarczać organizmowi.

W czwartek 6 kwietnia z samego rana uczestnicy wzięli udział w konkursie. Każdy miał do rozwiązania test, który składał się z 19 pytań dotyczących zdrowego stylu życia. Następnie w godzinach od 10-14 w Galerii Miodowej w Kluczborku pod patronatem fundacji DKMS odbywał się Dzień Dawcy Szpiku. Młodzież w roli wolontariuszy rejestrowała nowych potencjalnych dawców szpiku.

W dniu kolejnym uczestnicy wykonywali przepyszne domowe batoniki z musli w ramach akcji „Żyj smacznie i zdrowo”. Składały się one z różnego rodzaju mieszanki ulubionych orzechów, pestek, suszonych owoców, płatków owsianych, bananów, miodu.

Dziesiątego kwietnia nastąpiło podsumowanie inicjatywy Winiary. Uczestnicy – Aldona i Bartek na Byczyńskim rynku częstowali przechodniów wcześniej wykonanymi batonikami. W dniu 12 kwietnia odbyło się natomiast wyłonienie laureatów konkursu dotyczącego zdrowia i zdrowego trybu życia. Nagrody ufundowane przez Gminną Komisję ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wręczyli komendant Hufca Pracy – Katarzyna Sobania, oraz wychowawca Małgorzata Biczysko. Laureatami konkursu okazali się: miejsce I – Ewa Dziuba, miejsce II – Krystian Fronia, miejsce III – Maciej Boryczka.

Tydzień promocji zdrowia jest bardzo ważnym przedsięwzięciem wpisanym w kalendarz hufcowych imprez. Dzięki niemu podnosimy świadomość młodzieży w zakresie zdrowego odżywiania, propagujemy nawyki częstego spożywania warzyw i owoców, promowana jest także aktywność fizyczna. Zorganizowane zajęcia mają na celu uświadomienie wszystkim biorącym w nich udział, że jakość naszego życia zależy tak naprawdę tylko i wyłącznie od nas samych.

HP w Polanowicach