Logo Byczyny

Udana majówka w Byczynie!

Choć w ostatnich dniach pogoda była kapryśna, nowy miesiąc rozpoczęliśmy słonecznie i ciepło, a wszystkie atrakcje i uroczystości zaplanowane na pierwsze dni majowego odpoczynku w Byczynie, udały się.

Pierwszy dzień świętowania  - „sportowy” zaczął się od Zakręconego Biegu Biało-Czerwonych. Na starcie stanęło łącznie 13 uczestników. Wszyscy dotarli do mety szczęśliwie, a najlepszymi biegaczami wśród najmłodszych okazali się:

I miejsce: Zuzanna Mazur,

II miejsce: Paulina Kędzia,

III miejsce: Tamiła Dudnik,

IV: Filip Pelczar,

V: Maria Nawrot,

VI: Jarosław Pelczar,

VII: Aleksandra Bijak,

Z kolei wśród biegaczy dorosłych laureatami zostali:

I miejsce: Jarosław Foryś,

II miejsce: Marek Mendel,

III miejsce: Justyna Wolna

Po południu odbył się w Ośrodku Kultury turniej szachowy. Pod bacznym okiem sędziego Roberta Kochana swoich sił w szachowych zmaganiach próbowało ośmiu zawodników.   Zwycięzcami zostali:

I miejsce: Grzegorz Bijak,

II miejsce: Piotr Semeres,

III miejsce: Arkadiusz Sikora

Oby sportowych atrakcji nie było mało, to na boisku sportowym „Orlik” rozegnał się Sołecki Turniej Piłki Nożnej o puchar Burmistrza Byczyny. Do rozgrywek piłkarskich stanęło 6 drużyn. Mecze, trwające po 12 minut w formule „każdy z każdym” pozwoliły na wyłonienie zwycięzców. Klasyfikacja drużynowa wyglądała następująco:

I miejsce: Byczyna,

II miejsce: Biskupice,

III miejsce: Dobiercice,

IV miejsce: Kochłowice,

V miejsce: Proślice,

VI miejsce: Roszkowice

We wtorek, 2 maja w podbyczyńskim grodzie można było wziąć udział w atrakcjach rycerskich oraz jarmarku średniowiecznym. Ponad to na fanów kolarstwa czekał III etap 44. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Juniorów Młodszych po Ziemi Kluczborskiej i Oleskiej. Zawodnicy o godz. 15.00 wystartowali z Rynku w Byczynie w 75-kilometrową trasę. Z okazji Święta Flagi Burmistrz Byczyny Robert Świerczek wraz z Wiceburmistrz Katarzyną Zawadzką wręczali wszystkim zebranym symboliczne flagi.

Dzień 3-go maja tj. święta konstytucji rozpoczął się od uroczystej mszy św. za ojczyznę sprawowanej przez ks. Łukasza Przybyłę. Następnie w uroczystym pochodzie przy akompaniamencie Orkiestry Dętej, z udziałem delegacji, sztandarów, mieszkańców i zaproszonych gości orszak udał się pod tablicę pamiątkową przy murach miejskich. Pod tablicą przedstawiciele władz, jednostek organizacyjnych gminy, placówek oświatowych, policjantów, strażaków, harcerzy itd. złożyli kwiaty. Następnie miał miejsce montaż słowno-muzyczny, przygotowany i wykonany specjalnie na ten dzień przez wiele osób, m.in. Bartosza Półtoraka, Wojciecha Sikorskiego, Magdalenę Pawlik, Zespół Jarzębina, Chór działający przy PSP w Byczynie, Orkiestrę Dętą i wielu, wielu innych. Podczas uroczystości hodowcy PZHGP Sekcji z Byczyny wypuścili gołębie pocztowe - symbol pokoju.

Oprócz uroczystości patriotycznych, na byczyńskim Rynku odbywał się przez cały dzień jarmark średniowieczny i kiermasz staroci. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Przedsięwzięciu towarzyszyła również dobra muzyka, tańce, gry, zabawy, konkursy i wspólne biesiadowanie.

Wyglądało to, jak na załączonym obrazku: