Logo Byczyny

Senatorowie z ratunkiem dla murów obronnych w Byczynie

Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu gościła z wizytą na Opolszczyźnie. Pierwszego dnia posiedzenia w Pałacu w Pawłowicach komisja debatowała na temat funkcjonowania pałaców, dworków i zamków w kontekście obowiązującego systemu podatkowego oraz rozpatrywała problem samorządów lokalnych z popadającymi w ruinę obiektami zabytkowymi.  

W czwartek, 10 października 2013 r. komisja zaplanowała przyjazd do Byczyny i zapoznanie się ze stanem murów obronnych miasta, chcąc uwzględnić czynniki mające wpłynąć w większym stopniu na ochronę dziedzictwa kulturowego w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Do Byczyny przybyli dwaj senatorowie tj. Ryszard Bonisławski i Aleksander Świeykowski oraz Rafał Nowak z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, jak również Siegmund Dransfeld  – prezes „Agraria Claudii” Sp z o.o. w Zakrzowie, właściciel XIV-wiecznego pałacu Lucja, w który zainwestował i uratował od zniszczenia. Na spotkaniu obecni byli także Barbara Kamińska - Członek Zarządu Województwa Opolskiego,  Janusz Wójcik - Dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki, Piotr Pośpiech – Starosta Kluczborski i Jadwiga Smolińska-Jamka – inspektor ds. ochrony zabytków w Starostwie Powiatowym w Kluczborku.

Gościom została przedstawiona przez Przemysława Mączkę – kierownika Referatu Współpracy Europejskiej, Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Byczynie prezentacja, poświęcona murom obronnym Byczyny, ich obecnej kondycji, staraniom, jakie zostały poczynione przez gminę, by je uratować od zniszczenia i plany na przyszłość związane z zabytkiem.

Po dokładnym zapoznaniu się ze sprawą byczyńskich murów senatorowie przedstawili swoje wnioski i uznali za zasadny apel Burmistrza Byczyny o pomoc w ratowaniu tak cennego na skalę europejską zabytku, obiecując, że poruszą sprawę u prezydenta Komorowskiego i będą lobbować za przyznaniem dotacji na remont murów obronnych.

Następnie goście udali się na spacer wzdłuż murów obronnych Byczyny, a po nim do Polsko-Czeskiego Centrum Szkolenia Rycerstwa w Biskupicach. Miejmy nadzieję, że kwestie poruszone podczas spotkania niebawem zaowocują  i przyniosą widoczne efekty dla byczyńskiego zabytku.

  

PA100003.jpeg PA100009.jpeg PA100010.jpeg PA100011.jpeg

PA100014.jpeg PA100017.jpeg PA100018.jpeg PA100027.jpeg