Logo Byczyny

Projekt Polanowice znany w stolicy

Ruszył remont pałacu w Polanowicach, który zostanie zaadaptowany na mieszkania dla repatriantów. Projekt sprowadzenia czternastu rodzin, czyli około sześćdziesięciu repatriantów do jednej miejscowości jest pierwszym takim przedsięwzięciem w skali kraju, to też wieść o nim szybko się rozeszła nie tylko na Opolszczyźnie, ale również w stolicy.

Temat sprowadzania do kraju repatriantów, sposoby przygotowania się gminy na ich przyjazd oraz umiejętności integracji mieszkańców wsi i przyjezdnych rodaków wzbudziły zainteresowanie Rafała Rogali szefa Urzędu ds. cudzoziemców. Stąd też w czwartek, 17.10.2013 r. Pan Rogala wraz z Panią Anitą Kmitą – zastępcą dyrektora Departamentu Legalizacji Pobytu przyjechali na Opolszczyznę, w tym również do Polanowic.

Na spotkaniu obecni byli także Ryszard Wilczyński – Wojewoda Opolski, Agnieszka Królikowska – Dyrektor  Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców wraz ze swoją zastępczynią Panią Bożeną Kalecińską. Goście obejrzeli pałac, porozmawiali z firmą przeprowadzającą remont i zapoznali się z planami i układem poszczególnych mieszkań oraz z zakresem prac, które właśnie trwają.

Następnie delegaci odwiedzili przybyłą do Polanowic w kwietniu tego roku rodzinę Pani Larysy Wasilewicz i udali się do Centrum Integracji Społecznej w Polanowicach, gdzie czekał poczęstunek. Pani Wioletta Kardas kierownik Centrum oprowadziła gości po swojej jednostce, opowiedział o prowadzonej działalności i działaniach, które mogą w jakiś sposób pomóc repatriantom w pierwszych miesiącach pobytu w Polsce.  

  Pan Rogala pochwalił "Projekt Polanowice" i zapowiedział, że jest on wart naśladowania.

PA170004.jpeg PA170015.jpeg PA170016.jpeg PA170020.jpeg

PA170028.jpeg PA170031.jpeg PA170033.jpeg PA170042.jpeg