Logo Byczyny

Dynia przepisem na sukces!

W niedzielę, 27 sierpnia 2017 r. w Kostowie oprócz dożynek gminnych, odbył się w Festyn Wiejski w ramach XX-lecia Programu Odnowy Wsi.

Zadanie, którego pomysłodawcą i realizatorem była Ochotnicza Straż Pożarna w Kostowie miało na celu podkreślenie tradycji i zwyczajów związanych z polską wsią, jak również integrację społeczną i promocję rolnictwa oraz działań Liderów Wiejskich, którzy pracują na rzecz rozwoju swojej „małej ojczyzny”.

Aby podkreślić tak zacny jubileusz XX-lecia Programu Odnowy Wsi strażacy zdecydowali się zorganizować Konkurs Kulinarny, w którym swoje umiejętności zaprezentowały cztery drużyny tj. z Roszkowic, Dobiercic, Miechowej i Byczyny.

Tematem przewodnim konkursu były warzywa i owoce z naszych polskich pól i ogrodów. Drużyny miały w ciągu trzech godzin przygotować zupę, danie główne i deser. Panie błyszczały pomysłami, a przygotowane przez nich stoły wyglądały przepięknie.

Komisja, w skład której wchodzili: Antoni Olek – prezes OSP Kostów, Robert Świerczek - Burmistrz Byczyny, Katarzyna Zawadzka – Z-ca Burmistrza, Tomasz Dudek – sołtys wsi Kostów oraz Eugeniusz Ciepiela – zawodowy kucharz, prezes Spółdzielni Socjalnej „Miód i Wino” w Byczynie, miała „trudny orzech do zgryzienia”. Jury podkreślało, że konkurs zaprezentował bardzo wysoki poziom serwowanych dań oraz wyjątkowy kunszt ich podania. Podniebienia jurorów „skradła” jednak dynia, która pod wieloma postaciami królowała na stole Liderek Wiejskich z Dobiercic. Panie zaserwowały zupę dyniową, podaną w „wazie” z dyni, polędwicę zamykaną w czerwonym winie, szpecle z dynią i serem lazur, sernik z dynią, deser z cukinii z sokiem cytrynowym oraz konfiturę dyniową z nutą pomarańczy.

Jednym słowem dynia okazała się przepisem na sukces!

Zaraz za Dobiercicami najlepsze okazały się panie z sołectwa Roszkowice. Trzecie miejsce zajęło sołectwo Miechowa, a czwarte reprezentacja z Ośrodka Pomocy Społecznej w Byczynie.

Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, puchary oraz nagrody rzeczowe.

W czasie festynu nie mogło zabraknąć także występów artystycznych o tematyce ludowej. Uczestnicy imprezy mogli podziwiać wykonania wokalne i taneczne zespołów z naszych gminnych szkół i przedszkola, Studia Piosenki działającego przy Ośrodku Kultury w Byczynie oraz zespołów z wieloletnim stażem i tradycją, tj. Jarzębina i Miechowiacy.

Kostowscy strażacy zadbali także o najmłodszych. W ramach projektu zostały przeprowadzone liczne gry, zabawy i konkursy z nagrodami.

Zadanie pn. Festyn Wiejski w Kostowie w ramach XX-lecia Programu Odnowy Wsi było możliwe dzięki finansowaniu ze środków Samorządu Województwa Opolskiego. Na jego główne założenia strażacy mieli do dyspozycji dziesięć tysięcy złotych.

W związku z tym  Ochotnicza Straż Pożarna w Kostowie bardzo dziękuje panu Andrzejowi Bule - Marszałkowi Województwa Opolskiego oraz całemu Zarządowi Urzędu Marszałkowskiego i wszystkim tym, którzy przyczynili się do udanej realizacji projektu w Kostowie.