Logo Byczyny

Zapraszamy do obejrzenia wystawy pn. Kobiety i reformacja w kontekście europejskim

W niedzielę, 27 października 2019 r. w sali obrad Rady Miejskiej w Byczynie (sala nr 9) odbyło się spotkanie poświęcone tematyce kobiet, które odegrały znaczącą rolę w procesie reformacji.

Dość licznie przybyłych mieszkańców i zaproszonych gości, przywitała Pani Iwona Sobania - Burmistrz Byczyny.

Następnie głos zabrała Pani prof. UAM dr hab. Małgorzata Grzywacz z Poznania, która przybliżyła sylwetki kobiet i ich wpływ na proces reformacji, w tym także postać Marii Cunitz, mieszkanki Byczyny, między innymi dzięki której Byczyna zasłynęła w historii.

Po niezwykle ciekawym wykładzie Pani profesor można było dowiedzieć się więcej o „kobietach reformacji” z wystawy dostępnej w sali Urzędu Stanu Cywilnego w Urzędzie Miejskim w Byczynie.

Przy filiżance kawy czy herbaty i słodkim poczęstunku zebrani chętnie dyskutowali, wymieniali się poglądami i pytali o inne, nurtujące ich kwestie w tematyce reformacji.

Nie zabrakło także podziękowań. Ksiądz Marcin Liberacki z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wołczynie, współorganizator spotkania wraz z panią Burmistrz Byczyny podziękowali pani prof. Grzywacz za przybycie do Byczyny i przedstawienie innego spojrzenia na reformację. Z kolei biskup diecezji katowickiej ks. Marian Niemiec, który również gościł w Byczynie podziękował za podjęcie tak interesującej inicjatywy, którą było spotkanie  oraz wyraził chęć dalszej współpracy przy realizacji innych, wspólnych przedsięwzięć.

Wystawa pn. Kobiety i reformacja w kontekście europejskim”  jest dostępna do piątku, 15 listopada 2019 r. w Urzędzie Miejskim w Byczynie, w sali Urzędu Stanu Cywilnego.

Wszystkich zainteresowanych obejrzeniem tej wyjątkowej ekspozycji serdecznie zapraszamy do zgłaszania się do Biblioteki Publicznej w Byczynie, której pracownicy będą udostępniać wystawę.