Logo Byczyny

Obchody 432. rocznicy Bitwy pod Byczyną już za nami... zapraszamy do oglądania wystawy "byczyńskich "monet

W piątek, 24 stycznia 2020 roku obchodziliśmy 432. rocznicę Bitwy pod Byczyną. Z tej okazji uczniowie byczyńskiej szkoły przygotowali  przedstawienie teatralne pn. Byczyna na obrazach zapisana, a w Urzędzie Miejskim miało miejsce otwarcie wystawy monet, odkrytych podczas badań archeologicznych prowadzonych w naszym mieście w latach 2009-2014, poprzedzone wykładami naukowo-historycznymi o tych monetach.

Pani dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolog z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego wygłosiła prelekcję nt. Monety w grobie – symbolika obola zmarłych na Śląsku, a Pani dr Barbara Butent- Stefaniak z pracowni konserwatorskiej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, pracująca przy inwentaryzacji i konserwacji tychże monet, opowiedziała o ich specyfice, różnorodności i znaczeniu.

Z 61 monet odkrytych podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w głównej mierze przy Kościele Ewangelickim pw. św. Mikołaja w Byczynie, udało się określić dokładnie 54 sztuki. Pozostałe są nieczytelne lub bardzo zniszczone. Stan pozostałych egzemplarzy monet również jest zły, ale udało się je zidentyfikować i na podstawie uzyskanych informacji dowiedzieć czegoś więcej o historii samego miasta i jego mieszkańców.

„Byczyńskie” monety stanowią zespół zróżnicowany zarówno pod względem chronologicznym, jak i geograficznym (zostały wybite w różnych krajach). Pojawiają się okazy stanowiące emisje polskie, śląskie, niemieckie. Ta różnorodność odkrytych numizmatów wskazuje na to, że niewielka Byczyna utrzymywała stosunkowo rozległe kontakty handlowe z wieloma odległymi krajami na przestrzeni ok. 400 lat. Prawie wszystkie odnalezione egzemplarze reprezentują nominały najniższe z będących w obiegu w poszczególnych okresach, a więc są to monety drobne i zdawkowe, tj. denary, halerze, fenigi czy szelągi. Najstarszą z nich jest denar Władysława Łokietka (1306-1333), zaś najmłodszą ze znalezionych na badanym cmentarzysku w Byczynie – pięciofenigówka cesarza Wilhelma II z lat 1889-1899.

Monety odkryte na terenie cmentarzyska znaleziono w obrębie jam grobowych i są nazywane obolem zmarłych. Uznaje się, że miały one stanowić opłatę dla przewodnika dusz. W przypadku 5 grobów monety znajdowały się w prawej dłoni zmarłego, w 2 grobach przy stopach, a w kliku wystąpiły za czaszką, w obrębie klatki piersiowej i w ustach.

„Byczyńskie” monety zostały wyeksponowane w Izbie Tradycji w Ratuszu.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do obejrzenia tej wspaniałej i niecodziennej wystawy, odkrywającej inną historię naszej malowniczej Byczyny.